| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Według jakich zasad ustala się podatek rolny

Według jakich zasad ustala się podatek rolny

Na niektórych podatnikach spoczywa obowiązek zapłaty podatku rolnego. Jego istotę regulują dość specyficzne zasady.


Kwestie związane z tego rodzaju daniną uregulowane zostały w ustawie z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Zgodnie z przepisami ustawy, podstawę opodatkowania podatkiem rolnym dla gruntów gospodarstw rolnych co do zasady stanowi liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów oraz klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego. Dla pozostałych gruntów podstawą opodatkowania jest liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

Dla potrzeb podatku rolnego ustalone zostały cztery okręgi przemysłowe. Zaliczenie do poszczególnego okręgu następuje w zależności od warunków ekonomicznych i produkcyjno-klimatycznych. Od zaliczenia do danego okręgu zależy ustalona stawka podatku. Kwalifikacji do poszczególnych okręgów podatkowych dokonuje minister właściwy do spraw finansów publicznych w drodze rozporządzenia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa i ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi oraz po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W celu ustalenia wysokości podatku należy zastosować tabelę określoną w art. 4 ust. 5 omawianej ustawy. Pod uwagę należy wziąć rodzaj użytku rolnego (grunt orny lub łąki i pastwisko), jeden z czterech okręgów podatkowych oraz klasę użytków rolnych. Ustawa wskazuje sześć klas użytków.

Ustawa wskazuje roczne stawki podatku. W związku z tym podatek rolny za rok podatkowy wynosi:

• od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych - równowartość pieniężną 2,5 kwintala żyta,

• od 1 ha pozostałych gruntów - równowartość pieniężną 5 kwintali żyta.

Wartości te oblicza się według średniej ceny skupu żyta za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy, na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski w terminie 20 dni po upływie III kwartału.

PODATNICY PODATKU ROLNEGO

Podatnikami podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, będące:

• właścicielami gruntów,

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK