| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy podatek od spadków przedawnił się

Czy podatek od spadków przedawnił się

W czerwcu 2008 r. otrzymałam postanowienie sądu o nabyciu spadku po zmarłej w 1991 roku mamie. Czy zobowiązanie w podatku od spadku już się przedawniło i nie muszę płacić podatku?


Nie

Obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.

Obowiązkiem spadkobiercy jest złożenie zeznania o nabyciu majątku w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Kluczową rolę odgrywa zatem prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady jest to moment przyjęcia spadku lub data uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Zgodnie z procedurą nabycia spadku, samo przyjęcie spadku nie przesądza o tym, że osoba, która przyjęła spadek w toku postępowania spadkowego, zostanie przez sąd uznana za spadkobiercę. Dlatego też w praktyce rzadko samo przyjęcie spadku jest traktowane jako moment powstania obowiązku podatkowego. Organy podatkowe zajmują stanowisko, że moment ten może być przyjęty wyłącznie wtedy, gdy nie ma innych spadkobierców i nie dojdzie między nimi do konfliktu - chociaż jest to pogląd dość ryzykowny. Dlatego też organy podatkowe biorą pod uwagę głównie chwilę uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jako moment, wraz z którym pojawiają się obowiązki podatkowe spadkobierców.

Przedawnienie zobowiązania w podatku od spadków i darowizn jest również ściśle powiązane z momentem powstania obowiązku podatkowego. Zobowiązanie to nie powstanie wtedy, gdy decyzja organu ustalająca je zostanie doręczona po upływie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Z zadanego pytania wynika, że orzeczenie sądu zostało wydane w czerwcu 2008 r., zatem obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku. Przepisy stanowią, że w przypadku gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, a zostało następnie stwierdzone pismem, to pismo to przesądza o momencie powstania obowiązku podatkowego.

Podsumowując, podatniczka powinna w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia złożyć deklarację podatkową, na podstawie której organ wyda decyzję ustalającą wysokość tego podatku.

Barbara Rusinowska

konsultant podatkowy w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 6 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »