| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy podatek od spadków przedawnił się

Czy podatek od spadków przedawnił się

W czerwcu 2008 r. otrzymałam postanowienie sądu o nabyciu spadku po zmarłej w 1991 roku mamie. Czy zobowiązanie w podatku od spadku już się przedawniło i nie muszę płacić podatku?


Nie

Obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.

Obowiązkiem spadkobiercy jest złożenie zeznania o nabyciu majątku w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Kluczową rolę odgrywa zatem prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady jest to moment przyjęcia spadku lub data uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

Zgodnie z procedurą nabycia spadku, samo przyjęcie spadku nie przesądza o tym, że osoba, która przyjęła spadek w toku postępowania spadkowego, zostanie przez sąd uznana za spadkobiercę. Dlatego też w praktyce rzadko samo przyjęcie spadku jest traktowane jako moment powstania obowiązku podatkowego. Organy podatkowe zajmują stanowisko, że moment ten może być przyjęty wyłącznie wtedy, gdy nie ma innych spadkobierców i nie dojdzie między nimi do konfliktu - chociaż jest to pogląd dość ryzykowny. Dlatego też organy podatkowe biorą pod uwagę głównie chwilę uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jako moment, wraz z którym pojawiają się obowiązki podatkowe spadkobierców.

Przedawnienie zobowiązania w podatku od spadków i darowizn jest również ściśle powiązane z momentem powstania obowiązku podatkowego. Zobowiązanie to nie powstanie wtedy, gdy decyzja organu ustalająca je zostanie doręczona po upływie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Z zadanego pytania wynika, że orzeczenie sądu zostało wydane w czerwcu 2008 r., zatem obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku. Przepisy stanowią, że w przypadku gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, a zostało następnie stwierdzone pismem, to pismo to przesądza o momencie powstania obowiązku podatkowego.

Podsumowując, podatniczka powinna w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia złożyć deklarację podatkową, na podstawie której organ wyda decyzję ustalającą wysokość tego podatku.

Barbara Rusinowska

konsultant podatkowy w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 6 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »