| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy darowizna dla syna jest opodatkowana

Czy darowizna dla syna jest opodatkowana

Chciałbym dokonać darowizny posiadanych akcji synowi, czy wiąże się to z koniecznością odprowadzenia z tego tytułu podatku?


KRZYSZTOF BIERNACKI

doktor, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Nie

Dokonanie darowizny na rzecz syna nie będzie podlegało opodatkowaniu pod warunkiem zgłoszenia tej czynności we właściwym urzędzie skarbowym.

Darowizna jako nieodpłatne przekazanie rzeczy lub praw majątkowych podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie pociąga to jednak za sobą konieczności zapłaty podatku, gdyż zgodnie z art. 4a ustawy zwolnione są m.in. darowizny dokonywane na rzecz osób najbliższych, do których zaliczono małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Chcąc skorzystać ze zwolnienia, osoba obdarowana zobowiązana jest zgłosić do urzędu skarbowego darowiznę w terminie miesiąca od dnia jej dokonania na formularzu SD-Z1. Nie dotyczy to jednak darowizn, które nie przekraczają kwoty zwolnienia o charakterze ogólnym, która w 2008 roku wynosi 9637 zł dla I grupy podatkowej, lub zostały dokonane w formie aktu notarialnego. Dodać należy, iż zwolnienie z art. 4a ustawy nie jest ograniczone kwotowo, a zatem ze zwolnienia skorzystać można niezależnie od wartości przekazywanych akcji. W sytuacji gdy zgłoszenia nie dokonano, a w przyszłości obdarowany będzie się powoływał przed organem podatkowym na fakt dokonania darowizny, ustawodawca przewidział sankcję podatkową w wysokości 20 proc. wartości darowizny.

Brak zapłaty podatku z chwilą dokonania darowizny może jednak nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla obdarowanego w przyszłości. Jeżeli podatnik będzie sprzedawał akcje, wówczas taka transakcja objęta jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli nadwyżka przychodu nad kosztami jego uzyskania. Co do zasady, zawsze przychodem jest cena rynkowa, po której zbywa się akcje, natomiast kosztem jest ich wartość nabycia. W konsekwencji opodatkowaniu podlega wyłącznie ta kwota, o którą wzrosła wartość tych instrumentów. W rozpatrywanym przypadku brak jednak będzie kosztu podatkowego, gdyż obdarowany uzyskał akcje w sposób nieodpłatny. Oznaczać to będzie, iż cała wartość sprzedawanych akcji podlegać będzie opodatkowaniu stawką 19-proc. Może to nieść ze sobą istotne obciążenie podatkowe dla obdarowanego.

Podsumowując, dokonanie darowizny na rzecz syna nie będzie podlegało opodatkowaniu pod warunkiem zgłoszenia tej czynności we właściwym urzędzie skarbowym. Jednakże niemożność przy sprzedaży potraktowania wartości otrzymanych akcji jako kosztu uzyskania przychodu może w konsekwencji prowadzić do istotnego obciążenia podatkowej całej transakcji. Można zatem sugerować zbycie akcji i dokonanie darowizny środków pieniężnych, za które syn może już samodzielnie nabyć określone akcje.

MGM

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 4a, art. 15 ust. 4 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »