| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy świadczenie z polisy ubezpieczeniowej jest opodatkowane

Czy świadczenie z polisy ubezpieczeniowej jest opodatkowane

Czy świadczenie z polisy ubezpieczeniowej wypłacone spadkobiercom na podstawie dziedziczenia podlega podatkowi od spadków i darowizn?


PAULINA DZIEWULSKA

starszy konsultant ds. outsourcingu w FPA Group

Nie

Świadczenia z polisy otrzymane przez osoby z I grupy podatkowej, z wyłączeniem zięcia, synowej i teściów, są zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej możemy wskazać osobę uposażoną. Uposażony to osoba, którą ubezpieczający wskazał w umowie ubezpieczenia jako osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia. Zgodnie z przepisami art. 831 par. 3 kodeksu cywilnego suma ubezpieczenia przypadająca uprawnionemu nie należy do spadku po ubezpieczonym. Przepis ten oznacza, że wskazując osobę uposażoną, nie będzie obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn przez uposażonego. Jeżeli uposażeni nie zostali wskazani, świadczenie ubezpieczeniowe zostanie dziedziczone przez spadkobierców w następującej kolejności:

• współmałżonek,

• dzieci w częściach równych,

• rodzice w częściach równych,

• rodzeństwo w częściach równych,

• pozostałe osoby będące spadkobiercami ubezpieczonego - w częściach równych, z wyłączeniem Skarbu Państwa.

Jeżeli świadczenie ubezpieczeniowe wynika z dziedziczenia, to w myśl art. 831 par. 3 k.c. podatnik nie jest uprawnionym do otrzymania świadczenia. Dlatego też świadczenie wypłacone na podstawie dziedziczenia należy zaliczyć do masy spadkowej, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o wartości określonej w przepisie.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Należy także pamiętać, aby zgłosić własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

W przypadku nabycia świadczenia z polisy ubezpieczeniowej na drodze dziedziczenia opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega świadczenie otrzymane przez zięcia, synową i teściów z I grupy podatkowej oraz osoby wskazane w II i III grupie podatkowej. Świadczenia z polisy otrzymane przez osoby z I grupy podatkowej z wyłączeniem zięcia, synowej i teściów są zwolnione (przy zachowaniu określonych wymogów) z opodatkowania podatkiem od spadów i darowizn.

ŁZ

Podstawa prawna

• Art. 4a, art. 9 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »