| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Czy spadek po ojcu podlega zwolnieniu

Czy spadek po ojcu podlega zwolnieniu

Syn posiadający uprawnienia rolnicze odziedziczył gospodarstwo rolne po zmarłym 23 stycznia 1981 r. ojcu. Jako spadkobierca założył sprawę spadkową w bieżącym roku i spadek został mu przyznany. Czy podatnik będzie zwolniony z podatku?


ZBIGNIEW BŁASZCZYK

doradca podatkowy, kancelaria Tax-US

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Zgodnie z zasadami prawa cywilnego (prawa spadkowego) oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeżeli w tym terminie spadkobierca nie złoży żadnego oświadczenia, spadek uznaje się za przyjęty z jego upływem. Nie wpływa to jednak na termin powstania obowiązku podatkowego. Jeśli bowiem nie zostanie złożone zeznanie podatkowe, to obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądowego stwierdzającego nabycie spadku, z czym mamy do czynienia (jak się wydaje) w opisanym przypadku. Nabycie spadku nastąpiło w 1981 roku, gdyż wtedy zmarł spadkodawca, a spadek się otworzył, ale nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania. A zatem zastosowanie będzie miał przepis, zgodnie z którym, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Od 1 stycznia 2007 r. istotne nabycie rzeczy i praw w drodze spadku, od osób z pierwszej grupy podatkowej, jest wolne od podatku od spadków i darowizn pod określonymi warunkami. Jednakże przepisy przejściowe stanowią, że do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed 1 stycznia 2007 r., stosuje się przepisy dotychczasowe. Tak więc w niniejszym przypadku zdaje się, że niezależnie od tego, kiedy przeprowadzone zostanie postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku, nie będzie można zastosować nowych, korzystniejszych przepisów o zwolnieniu z podatku spadków nabywanych po spadkobiercach z pierwszej grupy podatkowej.

Opr. ŁZ

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

• Art. 3 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »