| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Mały podatnik ma prawo do jednorazowej amortyzacji

Aktualizacja: 12.09.2008

Mały podatnik ma prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji, gdyż korzystanie z pomocy de minimis w formie jednorazowej amortyzacji nie może być utożsamiane z nabyciem środków transportu. »

Bank może zaliczyć rezerwę do kosztów

Aktualizacja: 10.09.2008

Banki, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, mogą zaliczać do kosztów podatkowych rezerwę na poniesione nieudokumentowane ryzyko kredytowe (IBNR) do wysokości rezerwy na ryzyko ogólne (RRO). »

Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe

Aktualizacja: 08.09.2008

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Przedawnia się jednak tak jak zobowiązanie podatkowe. »

Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

Aktualizacja: 02.09.2008

Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością? »

Sprzedaż mieszkania z darowizny nie pozbawia ulgi

Aktualizacja: 29.08.2008

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie i budowa domu za otrzymane z tej transakcji pieniądze nie pozbawią podatniczki ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. »

Komis maszyn rolniczych musi mieć kasę fiskalną

Aktualizacja: 27.08.2008

Dostawa maszyn rolniczych w ramach komisu nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. »

Napiwki wypłacane przez szefa są opodatkowane

Aktualizacja: 22.08.2008

Napiwki wypłacane pracownikom przez pracodawcę są ich przychodem ze stosunku pracy. Trzeba je wykazać w rozliczeniu z fiskusem i opodatkować. »

Gdy podatek jest za mały, urząd musi wydać decyzję

Aktualizacja: 21.08.2008

Organ podatkowy ma obowiązek wydać decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego, jeżeli w postępowaniu podatkowym stwierdzi, że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana przez podatnika w deklaracji. Nie ma znaczenia, czy deklarowana przez podatnika kwota zobowiązania wynika z pierwotnej, czy też ze skorygowanej deklaracji. »

Opłacenie dojazdu pracownikom jest przychodem

Aktualizacja: 20.08.2008

W przypadku zakupu przez pracodawcę usług polegających na dowożeniu do i z pracy dla pracowników ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający PIT. Nie ma tu znaczenia opłacanie tej usługi ryczałtem. »

Umorzone odsetki bankowe są opodatkowane

Aktualizacja: 12.08.2008

Umorzone odsetki od kredytu bankowego są przychodem podatnika, który trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Notą księgową można dokumentować premie

Aktualizacja: 07.08.2008

Premie pieniężne za osiągnięcie określonego poziomu obrotów oraz za terminowe regulowanie płatności nie rodzą obowiązku podatkowego w VAT. Mogą być zatem dokumentowane notą księgową. »

Środki pochodzące z UE nie podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 31.07.2008

Prefinansowanie z budżetu państwa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym w odniesieniu do pieniędzy pochodzących z UE. »

Podatnik musi udowodnić pochodzenie oszczędności

Aktualizacja: 30.07.2008

Jeśli podatnik nie potrafi odtworzyć sposobu wykorzystywania środków pochodzących z prezentów ślubnych, co ma podstawowe znaczenie dla wiarygodności jej twierdzeń o posiadanych z tego tytułu oszczędnościach, to nie sposób wymagać takich ustaleń od organów. »

Opinia biegłego stanowi dowód wykonania usług

Aktualizacja: 30.07.2008

Organy podatkowe, które kwestionują zaliczenie do kosztów usług materialnych, na okoliczność ich wykonania powinny przeprowadzić dowód z oględzin lub opinii biegłego. »

Fikcyjna faktura nie świadczy o nierzetelnej księdze

Aktualizacja: 30.07.2008

Sama praktyka posługiwania się fikcyjnymi fakturami, nawet potwierdzona przez uprawnione do tego organy, może być jedynie przyczyną szczególnie wnikliwej kontroli takich podmiotów. Jednak nie stanowi podstawy do stwierdzenia, że wszystkie transakcje takich podmiotów są fikcyjne w świetle prawa. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »