| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Przemieszczanie towarów w celu świadczenia usług

Przemieszczanie towarów w celu świadczenia usług

Czy przedstawione powyżej przemieszczenie przez spółkę chipów do Polski z terytorium innego państwa UE stanowić będzie po stronie spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) na terytorium Polski, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 listopada 2008 r., sygn. IPPP1-443-1515/08-2/JB

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest spółką posiadającą siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii. Spółka zawarła kontrakt z nabywcą nieposiadającym siedziby na terytorium Polski (dalej: kontrahent), w ramach którego zobowiązała się do świadczenia usługi modyfikacji maszyn kontrahenta. Celem wyświadczenia przedmiotowej usługi, spółka sprowadzi do Polski z terytorium innego państwa Wspólnoty Europejskiej należące do spółki elektroniczne chipy, które zostaną wykorzystane w trakcie modyfikacji maszyn kontrahenta. Ponadto, spółka zainstaluje w maszynach oprogramowanie pozwalające w połączeniu z chipami na uzyskanie przez te maszyny nowych funkcjonalności.

Usługa modyfikacji maszyn kontrahenta zostanie fizycznie wykonana na terytorium Polski przez polskiego podwykonawcę spółki. Zmodyfikowane maszyny zostaną wywiezione z terytorium Polski do Niemiec.

Stanowisko podatnika

Przemieszczenie przez spółkę chipów do Polski z terytorium innego państwa UE będzie stanowić po stronie spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika VAT lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium innego państwa UE na terytorium Polski, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa UE w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium Polski.

W opisanej sytuacji, dojdzie do przemieszczenia towarów należących do spółki (tj. chipów) z terytorium innego państwa UE do Polski, a towary te mają służyć czynnościom opodatkowanym spółki na terytorium Polski. W efekcie, powyższe przemieszczenie towarów będzie stanowić - zdaniem spółki - po jej stronie WNT, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie - stosownie do art. 14 c § 1 ordynacji podatkowej - odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

(...)

reklama

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »