| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Przemieszczanie towarów w celu świadczenia usług

Przemieszczanie towarów w celu świadczenia usług

Czy przedstawione powyżej przemieszczenie przez spółkę chipów do Polski z terytorium innego państwa UE stanowić będzie po stronie spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) na terytorium Polski, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 listopada 2008 r., sygn. IPPP1-443-1515/08-2/JB

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest spółką posiadającą siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii. Spółka zawarła kontrakt z nabywcą nieposiadającym siedziby na terytorium Polski (dalej: kontrahent), w ramach którego zobowiązała się do świadczenia usługi modyfikacji maszyn kontrahenta. Celem wyświadczenia przedmiotowej usługi, spółka sprowadzi do Polski z terytorium innego państwa Wspólnoty Europejskiej należące do spółki elektroniczne chipy, które zostaną wykorzystane w trakcie modyfikacji maszyn kontrahenta. Ponadto, spółka zainstaluje w maszynach oprogramowanie pozwalające w połączeniu z chipami na uzyskanie przez te maszyny nowych funkcjonalności.

Usługa modyfikacji maszyn kontrahenta zostanie fizycznie wykonana na terytorium Polski przez polskiego podwykonawcę spółki. Zmodyfikowane maszyny zostaną wywiezione z terytorium Polski do Niemiec.

Stanowisko podatnika

Przemieszczenie przez spółkę chipów do Polski z terytorium innego państwa UE będzie stanowić po stronie spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika VAT lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium innego państwa UE na terytorium Polski, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa UE w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium Polski.

W opisanej sytuacji, dojdzie do przemieszczenia towarów należących do spółki (tj. chipów) z terytorium innego państwa UE do Polski, a towary te mają służyć czynnościom opodatkowanym spółki na terytorium Polski. W efekcie, powyższe przemieszczenie towarów będzie stanowić - zdaniem spółki - po jej stronie WNT, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie - stosownie do art. 14 c § 1 ordynacji podatkowej - odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

(...)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK