| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Czy sprzedaż działek otrzymanych w spadku podlega opodatkowaniu

Czy sprzedaż działek otrzymanych w spadku podlega opodatkowaniu

Czy sprzedaż trzech działek powstałych w wyniku podziału gruntu otrzymanego wcześniej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 lutego 2009 r., sygn. ILPP2/443-88/07/09-S/GZ

Stan faktyczny

Pani M.F. wraz z mężem odziedziczyła nieruchomość gruntową. Część gruntu została przekazana do Skarbu Państwa w zamian za rentę. Małżeństwo pozostawiło sobie do własnego użytku działkę o powierzchni 0,3 ha. W roku 1999, po śmierci męża, pani M.F. została jedynym właścicielem przedmiotowej nieruchomości i w 2007 r. sprzedała trzy działki powstałe w wyniku podziału. Na podstawie informacji otrzymanych w urzędzie skarbowym w związku ze sprzedażą tych działek dokonała rejestracji jako podatnik VAT czynny i odprowadziła podatek należny.

Jednak, zdaniem wnioskodawczyni, sprzedane działki budowlane były jej osobistym majątkiem, który został nabyty w drodze dziedziczenia. Zainteresowana nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży działek budowlanych, a sprzedaż dotyczyła wyprzedaży majątku osobistego, w postaci 3 działek przewidzianych w planie zagospodarowania przestrzennego, jako działki budowlane. Wnioskodawczyni uważa więc, że sprzedaż, jako zdarzenie incydentalne, nie wymagała jej rejestracji w urzędzie skarbowym jako podatnika VAT czynnego i opłacenia tego podatku wraz ze złożeniem deklaracji VAT-7, gdyż nie zachodziła czynność związana z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Zainteresowana wyjaśniła, że nabywając działki nie miała zamiaru ich odsprzedaży, czy też rozpoczęcia jakiejkolwiek działalności gospodarczej z nimi związanej. Dokonana w latach późniejszych zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spowodowała, że nieruchomości mogły zostać wykorzystane pod zabudowę.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) (...) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zakres opodatkowania VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy - czynności muszą być wykonywane przez podatnika.

Podatnikami, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza, na mocy art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje:

1) wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy;

2) czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zasady wykładni językowej i funkcjonalnej definicji działalności gospodarczej prowadzą do wniosku, że działalność gospodarczą stanowi nie tylko działalność częstotliwa, czyli stała i powtarzalna, ale także jednorazowa czynność, jeżeli wiąże się z nią zamiar częstotliwości, przy czym czynność powinna być wykonana przez producenta, handlowca, usługodawcę, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika lub wykonującego wolny zawód.

Zatem, jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to w świetle wyżej powołanych przepisów z tytułu przedmiotowej czynności wnioskodawczyni nie może być uznana za podatnika VAT, i to bez względu na to, czy czynność tę wykonywała jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy czy też wielokrotny.

W stanie faktycznym zainteresowana wyjaśniła, że działki nabyła w drodze dziedziczenia, a nabywając je nie miała zamiaru ich odsprzedaży, czy też rozpoczęcia jakiejkolwiek działalności gospodarczej z nimi związanej. Dokonana w latach późniejszych zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego spowodowała, że nieruchomości mogły zostać wykorzystane pod zabudowę.

W związku z tym, iż wnioskodawczyni nie wykorzystywała również przedmiotowego gruntu w celu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rolniczej, stwierdza się, że dostawa tych działek nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu.

Zatem sprzedaż 3 przedmiotowych działek - jako majątku osobistego - nie podlega VAT.

Tym samym, stanowisko przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest prawidłowe. (...)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »