| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Odliczenie VAT z faktur wystawionych przez radcę prawnego

Odliczenie VAT z faktur wystawionych przez radcę prawnego

Czy spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku od towaru i usług należnego o kwotę naliczonego podatku od towarów i usług, wynikającą z faktur VAT wystawionych przez radcę prawnego?

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi, jest podatnikiem VAT. Spółka prowadzi też inną działalność, która podlega zwolnieniu od VAT. W związku z tym, że spółka zawarła kontrakty handlowe z nieuczciwym kontrahentem - nabywcą materiałów budowlanych, w sądzie jest obecnie prowadzone postępowanie z powództwa spółki dotyczące unieważnienia umów, które spółka z nim zawarła pod wpływem błędu. W związku z tym konieczne było zatrudnienie przez spółkę profesjonalnego pełnomocnika - radcy prawnego. Pełnomocnik wystawia spółce faktury VAT z tytułu wykonywanych usług, polegających na reprezentowaniu spółki w tym postępowaniu. Czy spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tych faktur?

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje (z pewnymi wyjątkami wymienionymi w tym przepisie) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zatem wtedy, gdy zostaną spełnione określone w ww. przepisie warunki, tzn. gdy czynności tej dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został odliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest więc związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Tym samym brak jest możliwości dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które są wykorzystywane do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających temu podatkowi.

W sytuacji opisanej w pytaniu dla prowadzonego sporu spółka zatrudniła profesjonalnego pełnomocnika - radcę prawnego, który wystawia jej faktury VAT z tytułu wykonywanych usług, polegających na reprezentowaniu spółki w postępowaniu sądowym. Postępowanie to jest związane z działalnością w zakresie handlu materiałami budowlanymi, która jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że podatek naliczony jest związany z działalnością opodatkowaną spółki. Spółce przysługuje więc prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikających z faktur dokumentujących nabycie usług radcy prawnego mających związek z toczącym się postępowaniem sądowym w sprawie związanej z działalnością opodatkowaną spółki.

Reasumując, w opisanej sytuacji spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku od towaru i usług należnego o kwotę naliczonego podatku od towarów i usług, wynikającą z faktur VAT wystawionych przez radcę prawnego, z tytułu wykonywanych przez niego usług obejmujących reprezentowanie spółki w postępowaniu sądowym.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK