| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Umorzone odsetki bankowe są opodatkowane

Aktualizacja: 12.08.2008

Umorzone odsetki od kredytu bankowego są przychodem podatnika, który trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Notą księgową można dokumentować premie

Aktualizacja: 07.08.2008

Premie pieniężne za osiągnięcie określonego poziomu obrotów oraz za terminowe regulowanie płatności nie rodzą obowiązku podatkowego w VAT. Mogą być zatem dokumentowane notą księgową. »

Środki pochodzące z UE nie podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 31.07.2008

Prefinansowanie z budżetu państwa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym w odniesieniu do pieniędzy pochodzących z UE. »

Podatnik musi udowodnić pochodzenie oszczędności

Aktualizacja: 30.07.2008

Jeśli podatnik nie potrafi odtworzyć sposobu wykorzystywania środków pochodzących z prezentów ślubnych, co ma podstawowe znaczenie dla wiarygodności jej twierdzeń o posiadanych z tego tytułu oszczędnościach, to nie sposób wymagać takich ustaleń od organów. »

Opinia biegłego stanowi dowód wykonania usług

Aktualizacja: 30.07.2008

Organy podatkowe, które kwestionują zaliczenie do kosztów usług materialnych, na okoliczność ich wykonania powinny przeprowadzić dowód z oględzin lub opinii biegłego. »

Fikcyjna faktura nie świadczy o nierzetelnej księdze

Aktualizacja: 30.07.2008

Sama praktyka posługiwania się fikcyjnymi fakturami, nawet potwierdzona przez uprawnione do tego organy, może być jedynie przyczyną szczególnie wnikliwej kontroli takich podmiotów. Jednak nie stanowi podstawy do stwierdzenia, że wszystkie transakcje takich podmiotów są fikcyjne w świetle prawa. »

Nieoprocentowana pożyczka nie podlega PIT

Aktualizacja: 28.07.2008

Wartość odsetek w przypadku udzielenia pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki ze środków obrotowych firmy nie stanowi przychodu dla pracownika. »

Umorzenie odsetek od pożyczki

Aktualizacja: 24.07.2008

Czy w przypadku umorzenia przez pożyczkodawcę odsetek od pożyczki powstanie w spółce przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegający opodatkowaniu? »

VAT obniża się po otrzymaniu potwierdzenia korekty

Aktualizacja: 21.07.2008

Prawo do obniżenia podatku należnego w wyniku wystawienia faktury korygującej jest możliwe dopiero po otrzymaniu potwierdzenia odbioru skorygowanej faktury przez nabywcę. »

Zajęcie rachunku bankowego nie stanowi uciążliwej egzekucji

Aktualizacja: 18.07.2008

Mniej uciążliwe dla podatnika jest zajęcie rachunku bankowego niż egzekucja z rzeczowego majątku firmy. »

Jeżeli zapłacono VAT, notariusz nie pobierze PCC

Aktualizacja: 17.07.2008

Sprzedaż lokalu mieszkalnego przez spółkę była odpłatną dostawą towarów opodatkowaną nie tylko w części dotyczącej udziału we własności gruntu. Była dostawą także w części dotyczącej lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość. Sprzedaż ta dotyczyła bowiem lokalu mieszkalnego, który miał być zasiedlony po raz pierwszy. »

Oddanie w użytkowanie nie jest świadczeniem usług

Aktualizacja: 14.07.2008

Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów. W przypadku gdy taka czynność nastąpiła przed 1 maja 2004 r. (tj. przed tym dniem dokonano wpisu prawa użytkowania wieczystego w księdze wieczystej na podstawie zawartej w formie aktu notarialnego umowy o ustanowieniu tego prawa), nie podlega ona obecnie VAT. »

Badania naukowe nie podlegają VAT

Aktualizacja: 11.07.2008

Czynności naukowo-badawcze finansowane przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, w imieniu którego umowę zawiera Akademia A z Akademią B, jeżeli są przeznaczone na wewnętrzne potrzeby Akademii A i nie są świadczone na rzecz innego podmiotu, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. »

Samotny rodzic musi faktycznie wychowywać dziecko

Aktualizacja: 04.07.2008

Fakt życia podatników w konkubinacie i wspólne wychowywanie dziecka w związku nieformalnym nie pozwala przyznać jednemu z rodziców preferencyjnego sposobu rozliczenia podatkowego, jak dla rodzica samotnie wychowującego dziecko. »

Dlaczego sprzedaż samochodów przez Internet należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 02.07.2008

Sprzedaż pojazdów za pośrednictwem Internetu nie jest sprzedażą wysyłkową. Sprzedaż samochodów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej dokonana za pośrednictwem Internetu powinna zatem być zaewidencjonowana przez sprzedawcę w kasie rejestrującej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK