| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Wydatki na prezenty reklamowe jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki na prezenty reklamowe jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki na słodycze, gadżety firmowe oraz nagrody rzeczowe przedsiębiorcy, organizatora imprez o charakterze promocyjnym, mające na celu zwiększenie przychodów spółki, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dnia 6 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze IPPB5/423-432/09-6/JC, która dotyczyła wydatków na reprezentację i reklamę.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy przedsiębiorca, który rozdaje klientom prezenty reklamowe, może wydatki na takie podarunki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka, której głównymi przychodami są przychody z najmu lokali w centrum handlowym, jako właściciel ww. centrum ma prawo organizować na jego terenie różnego rodzaju imprezy o charakterze promocyjnym. Imprezy takie związane są najczęściej z rozdawaniem słodyczy, gadżetów oraz losowaniem nagród rzeczowych. W zamierzeniu, imprezy mają przyciągać większą liczbę klientów odwiedzających centrum handlowe, a także sklepy znajdujące się na terenie centrum, co równoznaczne jest ze wzrostem dochodów spółki.

Dyrektor zaznaczył, że zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654) określony wydatek można uznać za koszt, jeżeli wpływa na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Dyrektor podkreślił również, że to do podatnika należy obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła takiego przychodu.

W interpretacji dyrektor rozdzielił cel reprezentacji i reklamy. Podkreślił, że w przypadku reprezentacji, wydatki mają stworzyć i utrwalić właściwy wizerunek firmy, poprzez m.in. sposób podejmowania kontrahentów, wręczanie upominków czy też poczęstunek. Mówiąc o reklamie, mamy natomiast na myśli działania podmiotu gospodarczego, który w celu zachęcenia jak największej liczby potencjalnych klientów do zakupu swoich towarów lub usług, poszerza wiedzę o danych towarach, usługach lub markach, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia na nie popytu.

Interpretacja wyraźnie wskazuje, że działania przedsiębiorcy - organizatora imprez o charakterze promocyjnym - mają na celu zwiększenie jej przychodów, co stanowi prawną podstawę do zaliczenia wydatków na słodycze, gadżety firmowe oraz nagrody rzeczowe rozdawane klientom, jako koszty uzyskania przychodów. Podkreślić należy zatem, że określony wydatek można uznać za koszt, jeżeli wpływa na powstanie lub zwiększenie przychodu. Jednakże każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że to on będzie musiał wykazać związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a przychodem uzyskanym z działalności.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK