| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Odsetki od zaliczki należy naliczać tylko do końca roku

Odsetki od zaliczki należy naliczać tylko do końca roku

Organy podatkowe nie mogą naliczać odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy po zakończeniu roku podatkowego.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał wczoraj, że odsetki od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy przedawniały się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek ich zapłaty. Sąd w podjętej uchwale nie zgodził się, że termin przedawnienia należało liczyć od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku za dany rok podatkowy. Uchwała dotyczy stanu obowiązującego w 2004 roku.

Jak wyjaśnił sędzia NSA Antoni Hanusz, system zaliczkowy polega na tym, że wpłat dokonuje się systematycznie, cyklicznie. Zaliczkowy system powoduje, że zaliczki stają się odrębnym zobowiązaniem podatkowym. W ocenie NSA zaliczki są odrębnym zobowiązaniem podatkowym i nie można ich utożsamiać ze zobowiązaniem związanym z samym podatkiem. Sąd podkreślił, że niezapłacona zaliczka może się stać zaległością podatkową, od której mogą zostać naliczone odsetki. Jednak odsetki te będą powiązane z niezapłaconymi zaliczkami, a nie podatkiem. Sąd przypomniał, że odsetki mają charakter uboczny w stosunku do należności głównej. W spornym przypadku należnością główną są zaliczki, a zatem związane z nimi odsetki należy traktować tak samo. Zdaniem NSA nie ma podstaw, aby uznać, że odsetki od zaliczek przedawniają się po pięciu latach, licząc od końca roku, w którym podatnik składa zeznanie.

Uchwała zapadła w sprawie dotyczącej rozliczenia rocznego osoby fizycznej za 1998 rok. Organy podatkowe, wyliczając odsetki od zaległych zaliczek, uznały, że bieg terminu ich przedawnienia rozpoczyna się z końcem roku, w którym przypada termin złożenia zeznania rocznego. W takiej sytuacji odsetki są należne do 30 kwietnia lub do dnia złożenia zeznania podatkowego.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się sąd I instancji. Uznał, że odsetki należy naliczyć do momentu ustania bytu prawnego zaliczek, czyli do 31 grudnia roku podatkowego. Organ podatkowy zaskarżył niekorzystny dla siebie wyrok.

Sygn. akt II FPS 5/09

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK