| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Ulgę mieszkaniową można stracić

Ulgę mieszkaniową można stracić

Podatnik, który po odziedziczeniu lokalu skorzystał z ulgi mieszkaniowej, może ją stracić, jeśli nie spełnił warunków uprawniających do tego zwolnienia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, kiedy podatnik ma prawo skorzystać z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. W analizowanym przypadku podatniczka nabyła w drodze spadku po zmarłym w 1999 roku mężu nieruchomość lokalową. W tym lokalu podatniczka jest zameldowana i zamieszkuje od lat 60. Zamierza sprzedać tę nieruchomość w 2010 roku.

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn polega na zwolnieniu bliskich spadkodawcy lub darczyńcy od obciążeń podatkowych z tytułu nabycia nieruchomości mieszkaniowej, gdy nie dysponują innym mieszkaniem czy domem i będą zamieszkiwać w uzyskanej nieruchomości przez pięć lat.

Utrata ulgi mieszkaniowej nie nastąpi przy zbyciu udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbyciu budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione zmianą warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

Podatniczka, składając zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej, gdy mieszkała w nabytej nieruchomości przez pięć lat od dnia złożenia zeznania podatkowego. W przypadku zbycia lokalu mieszkalnego w 2010 roku podatniczka nie utraci prawa do ulgi, gdy spełni przesłanki zawarte w art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 grudnia 2009 r. (nr IPPB2/436-366/09-2/AF).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK