| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Fiskus może zabezpieczyć majątek

Fiskus może zabezpieczyć majątek

Przed wydaniem decyzji wymiarowej organ podatkowy może zabezpieczyć środki trwałe podatnika, gdy podejrzewa wyprzedaż majątku.

Dyrektor izby skarbowej wydał decyzje dotyczące zabezpieczenia na majątku podatnika w przybliżonej kwocie zobowiązania w PIT. Jako podstawę prawną podał art. 33 par. 1 Ordynacji podatkowej. Na podstawie tego przepisu zobowiązanie podatkowe może być zabezpieczone przed terminem płatności, jeśli organ uzna, że nie zostanie ono uiszczone, a ponadto, majątek jest zbywany, co może utrudnić lub udaremnić egzekucję.

Zdaniem podatnika przepis ten wskazuje przesłanki, które istnieją wtedy, gdy podatnik trwale nie uiszcza zobowiązań albo dokonuje sprzedaży majątku, co może spowodować bezskuteczność egzekucji. Według podatnika te przesłanki w rozpatrywanej sprawie nie wystąpiły.

Dyrektor izby skarbowej ustalił, że skarżący między wydaniem decyzji w I i II instancji sprzedał część majątku, pozbył się piętnastu środków trwałych i dokonał darowizny na rzecz swoich rodziców. Zdaniem organu powyższe okoliczności wyczerpują przesłanki wskazane w przepisie. Podatnik dowodził, że sprzedaż środków trwałych i majątku osobistego nie była dokonana w celu wyzbycia się majątku.

Sprawa trafiła do WSA w Olsztynie. Sąd oddalił skargę, ponieważ stwierdził, że podatnik dokonał czynności polegających na wyzbywaniu się majątku, które mogą utrudnić lub uniemożliwić egzekucję.

Sąd potwierdził, że organ podatkowy przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania może zabezpieczyć majątek podatnika, przeznaczony do przeprowadzenia egzekucji, jeśli zachodzi podejrzenie, że ten ostatni wyzbywa się majątku.

Sygn. akt I SA/Ol 445/09

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK