| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi montażu drzwi i okien z 7-proc. stawką VAT

Usługi montażu drzwi i okien z 7-proc. stawką VAT

Usługi montażowe, polegające na wymianie drzwi i okien w mieszkaniach, korzystają z preferencyjnego opodatkowania 7-proc. stawką podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął kwestię dotyczącą opodatkowania usług związanych z montażem stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

W przedmiotowej sprawie podatnik wykonuje usługi montażowe świadczone w ramach prowadzonej działalności polegające na wymianie elementów stolarki budowlanej (drzwi, okna) ze zużyciem własnych, zakupionych wcześniej przez podatnika materiałów. Usługi te wykonywane są w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Wykonywane usługi mieszczą się w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (1997) w grupie 45.4 - „Roboty budowlane wykończeniowe”, a mianowicie 45.42 - „Roboty związane z montażem stolarki budowlanej”. Przedmiotem sprzedaży między podatnikiem a zamawiającym klientem jest usługa montażowa, tak więc zawiera ona w swej cenie zarówno koszty robocizny, jak też wykorzystanych materiałów, którymi są elementy stolarki budowlanej (drzwi, okna).

Zgodnie z wyjaśnieniami warszawskiej izby, obniżona 7-proc. stawka podatku VAT ma zastosowanie wyłącznie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego (lokalach mieszkalnych, budynkach mieszkalnych), oraz obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym z wyłączeniem lokali użytkowych, jeżeli są sklasyfikowane w dziale PKWiU 45.4.

W związku z tym usługa montażowa w budynkach i lokalach mieszkalnych, która polega na wymianie elementów stolarki budowlanej (drzwi, okien), o ile została przez podatnika prawidłowo zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 45.42 „Roboty związane z montażem stolarki budowlanej” i dokonywana jest w budynkach i lokalach mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11, podlega opodatkowaniu preferencyjną 7-proc. stawką podatku VAT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 marca 2010 r. (nr IPPP1/443-1333/09-2/AP)

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK