| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym wykonuje urząd skarbowy

Aktualizacja: 20.05.2008

Organem właściwym do wykonania postanowienia o zabezpieczeniu na mieniu podejrzanego o przestępstwo na wniosek prokuratury jest naczelnik urzędu skarbowego. »

Udzielenie rabatu powoduje spadek ceny towaru

Aktualizacja: 20.05.2008

Jeżeli po zawarciu umowy sprzedawca (eksporter) udzieli kupującemu (importerowi) rabatu obniżającego pierwotnie ustaloną cenę, to opust ten jest elementem kształtującym cenę transakcyjną. W konsekwencji ma wpływ na wartość celną sprowadzonych towarów. »

Usługi lecznictwa uzdrowiskowego są zwolnione z VAT

Aktualizacja: 16.05.2008

Prowadzona przez uzdrowisko działalność lecznicza z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego jest usługą zwolnioną z VAT i w związku z tym podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. »

Otrzymane udziały podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 15.05.2008

Obowiązek podatkowy, przy wniesieniu nieruchomości aportem w zamian za udziały, powstaje w momencie ich objęcia. Kwota stanowiąca nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów a wydatkami na nabycie nieruchomości będących przedmiotem aportu - stanowi dochód podlegający opodatkowaniu. »

Wypłata dywidend podlega 19-proc. CIT

Aktualizacja: 14.05.2008

Dywidenda wypłacana na rzecz podatnika przez spółkę celową za pośrednictwem spółki komandytowo-akcyjnej podlega opodatkowaniu 19-proc. podatkiem u źródła. »

O uldze meldunkowej trzeba zawiadomić urząd

Aktualizacja: 12.05.2008

Fakt, że podatnik w sprzedanym mieszkaniu zamieszkiwał i był zameldowany od 32 lat, powoduje, że nie będzie on musiał płacić PIT od uzyskanego dochodu. Skorzysta bowiem z ulgi meldunkowej. »

Zapłata po terminie nie pozbawia prawa do odliczenia

Aktualizacja: 07.05.2008

W przypadku gdy podatnik określił termin płatności wynoszący do 14 dni, licząc od dnia zakupu albo też takiego terminu nie określił w ogóle, późniejsza płatność pozbawia podatnika możliwości zwiększenia podatku naliczonego o zwrot ryczałtu zapłaconego po tym terminie. Jeżeli natomiast strony umownie ustaliły termin dłuższy, jego ewentualne naruszenie nie pozbawia podatnika prawa do zwiększenia podatku naliczonego o zwrot ryczałtu zapłaconego. Przy czym faktyczny zwrot jest przesłanką zwiększenia podatku naliczonego. »

Można odliczyć VAT od zaniechanej inwestycji

Aktualizacja: 05.05.2008

Wydatki związane z inwestycją zaniechaną, które nie są zaliczane do kosztów podatkowych, mogą stanowić podstawę odliczenia VAT. »

Poza składem podatkowym trzeba płacić podatek

Aktualizacja: 30.04.2008

Orzecznictwo ETS wskazuje, że każda produkcja oraz posiadanie wyrobów akcyzowych, od których nie zapłacono akcyzy, poza składem podatkowym, nawet gdy jest zachowaniem nielegalnym, powoduje powstanie obowiązku podatkowego, gdyż stanowi dopuszczenie do konsumpcji. Wynika z tego, że wyprowadzenie wyrobów z procedury zawieszenia poboru akcyzy stanowi jej zakończenie. »

Do nieruchomości stosuje się wartość rynkową

Aktualizacja: 29.04.2008

Spółka osobowa może określić wartość początkową nieruchomości będących środkami trwałymi, w wysokości wartości rynkowej tych składników z dnia wniesienia wkładu. »

Ustanowienie prawa do lokalu jest wolne od VAT

Aktualizacja: 28.04.2008

Ustanowienie prawa odrębnej własności do tego lokalu, który był zasiedlony, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług. »

Promocja i reklama związana z firmą nie jest opodatkowana VAT

Aktualizacja: 25.04.2008

Czynności mające na celu promocję czy reklamę nie są opodatkowane VAT. Muszą jednak być związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Tylko wtedy od przekazywanych towarów nie trzeba zapłacić podatku - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 14 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Rz 875/07). »

Dodatkowe opłaty za wystawienie towaru w sieci sklepowej jako koszt

Aktualizacja: 23.04.2008

Czy ponoszone opłaty wymienione w opisanym stanie faktycznym mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? »

Zwolnienie z podatku nie zależy od stron umowy

Aktualizacja: 21.04.2008

Broker lub pośrednik ubezpieczeniowy nie musi pozostawać w bezpośrednim stosunku ze stronami umowy ubezpieczenia lub reasekuracji, do zawarcia której się przyczynia, aby przy świadczeniu usług mógł korzystać ze zwolnienia od VAT. »

Zapłata za wystąpienie ze spółki jest opodatkowana PIT

Aktualizacja: 16.04.2008

Podatnik, który za wystąpienie ze spółki otrzymał zapłatę od osoby wstępującej do firmy, musi od otrzymanych środków zapłacić podatek dochodowy i wykazać je w rocznym zeznaniu PIT. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK