| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Zbycie nieruchomości a podatek dochodowy od osób fizycznych

Zbycie nieruchomości a podatek dochodowy od osób fizycznych

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części bądź udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lutego 2011 r., dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (sygn.: IBPBII/2/415-1253/10/ŁCz).

Stan faktyczny, przedstawiony we wniosku o udzielenie interpretacji, dotyczył sytuacji, w której wnioskodawca nabył w 1996 r. w drodze darowizny od swoich rodziców niezabudowaną nieruchomość rolną. Następnie, w latach 1997 - 2008 wnioskodawca wybudował na tym gruncie dom jednorodzinny oraz budynek gospodarczy. Z kolei, w dniu 29 września 2010 r. wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży ww. nieruchomości gruntowej wraz z posadowionym na niej domem oraz budynkiem gospodarczym.

Na tle powyższego stanu faktycznego, u wnioskodawcy pojawiła się wątpliwość, czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdy nieruchomość gruntowa została nabyta w 1996 r., a następnie w 2010 r. (czyli po upływie 5 lat od nabycia nieruchomości gruntowej) została sprzedana wraz z posadowionym na niej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym wybudowanym i odebranym w 2009 r.?

Według wnioskodawcy, dokonana czynność sprzedaży jest wyłączona z katalogu źródeł przychodów wyliczonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej „ustawa o PIT”) i nie podlega opodatkowaniu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach przychylił się do stanowiska wnioskodawcy i uznał je za prawidłowe. Wyjaśnił on także, że przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT formułuje generalną zasadę, że nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części bądź udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. W związku z tym, jeśli od końca roku, w którym nastąpiło nabycie do dnia sprzedaży upłynęło 5 lat, sprzedaż tej nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu.

Organ podatkowy wskazał przy tym, że w przedmiotowej sprawie istotne jest ustalenie momentu nabycia nieruchomości. W interpretacji podkreślono, że zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Do części składowych gruntu (które nie mogą być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych) należą zaś w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwila zasadzenia lub zasiania. Mając na uwadze powyższe, organ podatkowy uznał, że w przypadku wybudowania na własnym gruncie budynku, budynek ten jest częścią składową gruntu i wraz z gruntem stanowi jedną nieruchomość. W tej sytuacji za datę nabycia nieruchomości należy uznać datę nabycia gruntu.

Podsumowując, powyższe stanowisko organu podatkowego wyrażone w interpretacji należy uznać za korzystne dla podatników, znajdujących się w takiej sytuacji, jak wnioskodawca w niniejszej sprawie. Zgodnie z interpretacją, nie płaci się podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej lub jej części bądź udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat. Jednocześnie, jeśli właściciel nieruchomości gruntowej wybudował na niej budynek mieszkalny, chwilą nabycia nieruchomości (gruntowej wraz z posadowionym na niej budynkiem) jest chwila nabycia gruntu, nie zaś chwila wybudowania budynku.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK