| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Fiskus pobiera VAT od wybielania zębów, ale nie od protez

Fiskus pobiera VAT od wybielania zębów, ale nie od protez

Wybielanie zębów jest opodatkowane stawką 23 proc. VAT, natomiast protezy są zwolnione z podatku, nawet gdy są wykonane ze złota lub tytanu - wynika z najnowszych interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu.

Zdaniem poznańskiej Izby Skarbowej, protezy, mosty, korony i wkłady zakładane pacjentom przez lekarzy stomatologów są zwolnione z VAT, niezależnie od tego, z jakiego materiału stosowanego w stomatologii i protetyce zostały wykonane - z metalu, porcelany, złota czy tytanu. Usługi protetyczne spełniają bowiem podstawowy warunek wynikający z ustawy o podatku od towarów i usług - ich bezpośrednim celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Jeśli chodzi o protezy, to ich celem jest - jak określiła to izba - "przywrócenie czynności i funkcji narządu żucia" (interpretacja z 4 października 2011 r., nr ILPP2/443-1140/11-4/SJ).

Natomiast opodatkowane, i to stawką 23 proc. VAT, jest wybielanie zębów. I nie ma znaczenia, czy wybielane są zęby żywe, czy martwe. Taki wniosek wynika z innej interpretacji poznańskiej izby - z 4 października 2011 r., nr ILPP2/443-1140/11-5/SJ.

Zdaniem poznańskiej IS, przeprowadzane przez dentystów zabiegi wybielania zębów nie spełniają podstawowego warunku potrzebnego do zwolnienia z VAT - ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie ani poprawa zdrowia. Zęby są wybielane po to, żeby przywrócić wcześniejszą ich barwę, a to oznacza, że usługa ma bardziej kosmetyczny, niż zdrowotny charakter.

W opinii poznańskiej izby, również z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie wynika, by usługi wybielania zębów były świadczeniami w zakresie opieki medycznej.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

W wyroku w sprawie L.u.P. GmbH (C-106/05) ETS stwierdził, że pojęcia "opieki medycznej" oraz "świadczeń opieki medycznej" odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz - w miarę możliwości - leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.

W wyroku w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01) ETS podkreślił, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie - w jakim to możliwe - leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.

Również orzeczenie C-384/98 potwierdza, że preferencyjnie mogą być opodatkowane tylko te usługi, które mają cel terapeutyczny bądź profilaktyczny, a nie takie, które mają charakter czysto ekspercki i doradczy (np. orzekanie o stanie zdrowia dla potrzeb przyznania renty czy dla ustalenia wysokości składki ubezpieczenia na życie).

W obu interpretacjach poznańska Izba przypomniała, że zwolnione z VAT są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez podmioty lecznicze (w tym zakłady opieki zdrowotnej), lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, psychologa, a także w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Zwolnienie obejmuje więc tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu przez określone osoby lub podmioty.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK