| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Umowy rządowe decydują o prawie do zwolnienia

Umowy rządowe decydują o prawie do zwolnienia

Przyznanie środków bezzwrotnej pomocy, gdy nastąpi na podstawie jednostronnych deklaracji lub umów zawartych z państwami obcymi, organizacjami lub instytucjami międzynarodowymi przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, będzie zwolnione z podatku.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Konsorcjum utworzone z dwóch instytucji niemieckich oraz instytucji czeskiej i rosyjskiej realizuje na zlecenie Komisji Europejskiej projekt Europeaid. Program ten realizowany jest na terytorium Rosji i w całości jest finansowany ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Na podstawie umowy o dzieło zawartej z instytucją niemiecką podatnik polski uczestniczy jako ekspert w realizacji tego programu. W ramach zawartej umowy realizuje bezpośrednio cel programu. Niemiecka instytucja za realizację zadań wypłaci podatnikowi wynagrodzenie oraz dokona zwrotu kosztów przejazdów na terenie Rosji. Dochody, jakie podatnik otrzyma w Rosji, będą pochodzić ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych przez UE. Czy otrzymane dochody będą zwolnione z PIT?

ODPOWIEDŹ IZBY

Dochody osoby fizycznej realizującej konkretne prace na podstawie umowy zawartej z beneficjentem pomocy korzystają ze zwolnienia od PIT, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), o ile osoba ta otrzymuje wynagrodzenie finansowane ze środków bezzwrotnej pomocy i wykonuje pracę na rzecz bezpośredniej realizacji programu. Zatem, aby przedmiotowe zwolnienie miało zastosowanie, oba warunki muszą zostać spełnione kumulatywnie. Jeżeli osoba ta wykonuje inne czynności niż realizacja celu programu lub jej wynagrodzenie finansowane jest ze środków innych niż środki z bezzwrotnej pomocy, wspomniane zwolnienie nie znajduje zastosowania.

Ponadto przedmiotowe zwolnienie może mieć zastosowanie tylko wówczas, gdy zostanie spełnione dodatkowe kryterium mówiące, że: bezzwrotna pomoc musi pochodzić od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych lub agencji rządowych. Przyznanie tych środków powinno nastąpić na podstawie jednostronnych deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe. Przekazanie tych środków może być również dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy.

Z brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy o PIT bezsprzecznie wynika, że zwolnienie dotyczy jedynie dochodów uzyskanych ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski.

W omawianym przypadku uzyskany przez podatnika dochód pochodzi ze źródła przychodu położonego na terytorium Rosji, a więc nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Program, w realizacji którego podatnik uczestniczy i osiąga dochody finansowane przez Komisję Europejską, nie jest realizowany na podstawie umowy zawartej z Unią Europejską przez Radę Ministrów, właściwego ministra czy też polską agencję rządową.

Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 6 czerwca 2007 r., nr PB I-3/4117/IN-26/US/2007/PM.

Ewa Matyszewska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »