| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Przekazanie sprawozdania finansowego przez spółkę w upadłości

Przekazanie sprawozdania finansowego przez spółkę w upadłości

Czy spółka w upadłości ma obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym nie zatwierdzonego sprawozdania finansowego? - Postanowienie Naczelnika Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 30 czerwca 2006 r. (nr DP/423-0062/06/AK)

Jak stanowi art. 45 ust.  2 ustawy o rachunkowości, sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat, informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostek określonych w art. 64 ust. 1 (tj. jednostek kontynuujących działalność), podlegające corocznemu badaniu, obejmuje ponadto zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym, a w przypadku funduszy inwestycyjnych - zestawienie zmian w aktywach netto, oraz rachunek przepływów pieniężnych. (...) Jak stanowi art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. Przed zatwierdzeniem roczne sprawozdanie finansowe jednostek, o których mowa w art. 64, podlega badaniu zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 7. Ustawą z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze dodano do tego artykułu ust. 2a obowiązujący od 1 października 2003 r., który stanowi, że przepis ust. 1 nie dotyczy jednostek, w stosunku do których ogłoszona została upadłość.
W ocenie tut. organu podatkowego, w związku z tym, iż zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdanie finansowe jednostek postawionych w stan upadłości nie podlega zatwierdzeniu, należy zgodzić się z podatnikiem, iż spółka w upadłości nie ma obowiązku przekazania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego „w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego”. (...)
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK