| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Prowizja od kredytu na zakup akcji jako koszt

Prowizja od kredytu na zakup akcji jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty odsetek oraz prowizji od zaciągniętego kredytu na zakup akcji na rynku pierwotnym?

W omawianej sprawie bezsporne jest, iż zaciągnęła Pani kredyt bankowy na zakup akcji, w związku z którym poniosła koszty związane z jego obsługą, tj. prowizję za udzielenie kredytu oraz odsetki kredytowe. W niniejszym przypadku wydatek na zakup akcji ma związek z osiągniętym przychodem, ponieważ zakup akcji sfinansowany został z zaciągniętego w banku kredytu, a warunkiem jego uzyskania było poniesienie przez Panią jako kredytobiorcę kosztów jego obsługi. Jeżeli zatem świadczenie główne (kredyt bankowy) zostało poniesione w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, to świadczenie uboczne (prowizja bankowa) zostało poniesione również w tym celu. W rezultacie, prowizja za udzielenie kredytu oraz odsetki od kredytu zaciągniętego w celu nabycia akcji mogą stanowić koszt uzyskania przychodów z tytułu ich zbycia w takiej wysokości, w jakiej zostały faktycznie poniesione przez podatnika, jeżeli są to wydatki o charakterze definitywnym, które na podstawie zawartej z bankiem umowy podatnik obowiązany był ponieść. Przy czym należy zauważyć, iż - zgodnie z powołanym na wstępie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W świetle powyższego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, iż wydatki faktycznie poniesione na spłatę odsetek od kredytu oraz wydatki związane z jego uzyskaniem i obsługą, tj. prowizja bankowa, będą stanowić - zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 38 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszt uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji i powinny być uwzględnione w zeznaniu PIT-38 za rok, w którym został uzyskany przychód. Natomiast koszty związane z obsługą rachunku zbywanych akcji mogą być uwzględnione w tym zeznaniu w wysokości poniesionej w danym roku podatkowym.

 
 
 
 
 
 
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Lackowska-Wandas

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »