| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Jak rozliczać zaliczki otrzymane na poczet dostaw krajowych

Jak rozliczać zaliczki otrzymane na poczet dostaw krajowychZasady wystawiania faktur dokumentujących transakcje, gdzie występują płatności w formie zaliczek regulują przepisy w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. W sytuacji opisanej przez podatnika zastosowanie znajdują unormowania zawarte w § 14 ust. 1 i 5 powołanego rozporządzenia, zachodzi tu bowiem przypadek otrzymania należności za towar w formie zaliczki w wartości stanowiącej 100 % zamówienia. W myśl przepisu § 14 ust. 1 w/w rozporządzenia, w przypadku jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności : przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy (...). 


Z kolei w myśl § 14 ust. 5 w/w rozporządzenia, jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13.Jak wynika z wniosku podatnik otrzymał w formie zaliczki zapłatę całej należnej ceny za towar, co daje podstawę do wystawienia faktury dokumentującej otrzymaną zaliczkę - § 14 ust. 5 w/w rozporządzenia. Obowiązek podatkowy od otrzymanej zaliczki powstanie z dniem jej uregulowania - art. 21 ust. 1 w/w ustawy.


Reasumując organ podatkowy stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte we wniosku - że obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania zaliczki - jest prawidłowe, ale na podstawie art. 21 ust. 1, a nie na podstawie art. 19 ust. 11 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, jak wskazał podatnik. Przedstawiona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żyrardowie z 27 kwietnia 2007 r., nr 1446/PP/443/3/07/IT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ManpowerGroup

ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK