| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Po przekroczeniu limitu trzeba instalować kasę

Po przekroczeniu limitu trzeba instalować kasę

Podatnik rozpoczynający prowadzenie firmy w trakcie roku podatkowego będzie musiał zainstalować kasę fiskalną w momencie przekroczenia obrotu w wysokości 20 tys. zł.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik 1 lipca 2007 r. rozpoczął prowadzenie zakładu wulkanizacyjnego. Przedmiotem rozpoczętej działalności jest pomoc drogowa oraz pozostała działalność usługowa związana z pojazdami samochodowymi oraz z konserwacją i naprawą tych pojazdów, sklasyfikowana przez Urząd Statystyczny w Łodzi według PKD pod symbolami 50.20.B i 50.20.A. Ponadto w ramach prowadzonej działalności podatnik będzie dokonywał sprzedaży opon, dętek, łatek i innych towarów, sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 25.11. Podatnik nie będzie dokonywał dostaw silników i nadwozi do pojazdów mechanicznych oraz części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników. Czy w dniu rozpoczęcia działalności, tj. od 1 lipca 2007 r., podatnik ma obowiązek posiadać i użytkować kasę fiskalną przy sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na mocy delegacji ustawowej - zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT - minister finansów w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku stosowania kas fiskalnych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Wykonaniem tej delegacji jest rozporządzenie ministra finansów z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 116, poz. 804; dalej rozporządzenie), które weszło w życie 1 lipca 2007 r., z wyjątkiem par. 4 pkt 8, który wejdzie w życie 1 października 2007 r.

Zgodnie z par. 3 ust. 5 rozporządzenia do 31 grudnia 2007 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2007 roku, z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 tys. zł z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

Jednocześnie zgodnie z par. 4 pkt 4 rozporządzenia zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w par. 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie: silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3).

W omawianym przypadku podatnik od 1 lipca 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na wykonywaniu pomocy drogowej i pozostałej działalności usługowej związanej z pojazdami samochodowymi oraz ich konserwacją i naprawą. Podatnik będzie również prowadzić sprzedaż towarów - opon, dętek, łatek - sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 25.11. Nie będzie natomiast dokonywać dostaw towarów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 34.10.1, PKWiU 34.2 i PKWiU 34.3.

W związku z tym podatnik nie miał obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jako podatnik rozpoczynający sprzedaż w 2007 roku i dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT w okresie do 31 grudnia 2007 r. podatnik korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do dnia przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 tys. zł. Dopiero w momencie przekroczenia tej kwoty powstanie obowiązek ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Natomiast wyłączenie zawarte w par. 4 pkt 4 rozporządzenia nie dotyczy podatnika, gdyż podatnik nie dokonuje dostaw towarów wymienionych w tym przepisie.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 10 sierpnia 2007 r. (nr I USB III/436/21/2007/kk)

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK