| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Dostawa gruntu rolnego bez VAT

Dostawa gruntu rolnego bez VAT

W stosunku do części nieruchomości nieobjętej planem zagospodarowania przestrzennego stanowiącej grunt rolny ma zastosowanie zwolnienie od VAT.



Zgodnie z postanowieniami warunkowej umowy sprzedaży z czerwca 2007 r. podatnik chce dokonać sprzedaży działki gruntu położonego na wsi. Działka ta w części jest zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, a pozostała część działki nieobjęta tym planem jest gruntem rolnym. Poszczególne części nieruchomości nie zostały wydzielone geodezyjnie, w związku z czym powierzchnie poszczególnych obszarów (pod zabudowę i rolnego) zostały przyjęte do ustalenia ich wartości, mają charakter przybliżony. Przy czym do części nieruchomości objętej planem zagospodarowania przestrzennego i przeznaczonej pod budownictwo zastosowano stawkę VAT w wysokości 22 proc. Czy część określona jako grunt rolny korzysta ze zwolnienia VAT?

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że z opodatkowania VAT zwolnione zostały m.in. grunty rolne, leśne, pod stawami. Natomiast dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu VAT według stawki 22-proc. Zatem od przeznaczenia gruntu zależy, czy jego dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy jest zwolniona. Opodatkowaniu VAT podlegają więc również grunty, które potencjalnie będą traktowane jak tereny budowlane.

Dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania nieruchomości najważniejsze jest ustalenie przeznaczenia sprzedawanego gruntu. Przepisy ustawy o VAT nie wskazują wprost, w oparciu o jakie dokumenty należy określić przeznaczenie gruntu. W tej kwestii posiłkowo należy odwołać się do przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która stanowi, że ustalenie przeznaczenia terenu rozmieszczenia inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Natomiast dla terenu nieobjętego w planie, w celu określenia jego charakteru należy wykorzystać inne informacje będące w posiadaniu gminy, np. przeznaczenie gruntu, projekt sposobów zagospodarowania w obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dla opodatkowania dostawy gruntu VAT decydujące znaczenie ma przeznaczenie gruntu w dniu powstania obowiązku podatkowego, tj. w momencie podpisania aktu notarialnego, na podstawie którego następuje zbycie gruntu.

Dokonując dostawy gruntu, dostawca zobowiązany jest znać jego przeznaczenie, korzystając m.in. z wskazanych źródeł. W omawianej sytuacji przedmiotem dostawy jest działka gruntu, która w części przeznaczona jest pod budownictwo mieszkaniowe. Natomiast w pozostałej części nieobjętej tym planem stanowi grunt rolny. W konsekwencji grunt rolny będzie korzystał ze zwolnienia VAT. Bowiem w myśl zasady ogólnej zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z 14 września 2007 r. (nr 1418/ZT/T/443-64/07/SG)

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »