| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Opodatkowanie odsetek z rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej

Opodatkowanie odsetek z rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej

Czy odsetki na rachunkach bankowych: bieżącym i gromadzącym środki funduszu remontowego, odsetki od lokat środków przeznaczonych na remonty w latach następnych, odsetki umowne od nieterminowych wpłat należności będących opłatami na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnych są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych?

Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pułtusku z 3 września 2007 r. (nr 1423/PD/005-1/07/KW)


Odpowiedź

(...) Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przychody wspólnoty mieszkaniowej pochodzą z: wpłat zaliczek na poczet kosztów zarządu i fundusz remontowy, odsetek naliczonych przez bank z tytułu środków finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych (konto funduszu eksploatacyjnego i konto funduszu remontowego), odsetek od znajdującej się na lokacie części funduszu remontowego (lokata założona z powodu większego oprocentowania tej formy oszczędzania), odsetek umownych od nieterminowych wpłat należności będących opłatami na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnych. (...)

Jako własne stanowisko w sprawie wspólnota mieszkaniowa przedstawiła pogląd, że w świetle obowiązujących przepisów oraz uwzględniając charakter opłat i pozostałych źródeł przychodów (odsetki bankowe i odsetki umowne za zwłokę w zapłacie) oraz pokrywanych z nich kosztów gospodarki mieszkaniowej, uzasadnione jest zaliczenie ich do dochodów podlegających zwolnieniu. Zarówno odsetki bankowe (w tym od lokat terminowych), jak i odsetki naliczane z powodu zwłoki w zapłacie są wolne od podatku, gdyż ich źródłem są opłaty funkcjonujące w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Stanowisko organu podatkowego

Na podstawie art. 6 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn.zm.) ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. Z przepisu tego wynika, że wspólnota mieszkaniowa jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. A zatem na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega przepisom tej ustawy.

Wspólnoty mieszkaniowe z założenia nie zajmują się świadczeniem usług na rzecz swoich członków. Podstawę ich działań stanowi jedynie gromadzenie środków i odpowiednie dysponowanie nimi, tj. dokonywanie stosownych opłat, niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie. Działalność wspólnoty mieszkaniowej w zarządzaniu nieruchomością wiąże się z osiąganiem przychodów i ponoszenia kosztów z tego tytułu. Zasadniczym źródłem przychodów są zaliczki wnoszone przez jej członków w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu.

Opłaty te (czynsz) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw, na podstawie których funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK