| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Podatnik świadczący usługi hotelowe, w ramach których udostępnia gry typu bilard, opodatkuje je jedną stawką VAT.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Jaką należy zastosować stawkę VAT dla: usług hoteli, usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, lotki, bowling wliczonych w cenę usługi hotelowej, a także bez usługi hotelowej?

ODPOWIEDŹ IZBY

Z wyjaśnień zawartych w pkt 7.6.8 zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.), które zgodnie z par. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. nr 89, poz.844 z późn. zm.) stosowane jest nadal do celów podatkowych, wynika, że usługa złożona składająca się z kombinacji różnych czynności powinna być zaklasyfikowana tak, jak gdyby składała się z usługi, która nadaje całości zasadniczy charakter.

Czynności, które stanowią kategorię usług towarzyszących, nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu klasyfikowania, a tym samym będą opodatkowane jak czynność główna i jak czynność ta klasyfikowane.

Z pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi skierowanego do podatnika wynika, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług nadal do celów podatkowych usługi hotelarsko-gastronomiczne mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji. Wskazano przy tym, że grupowanie to obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Natomiast w przypadku gdy usługi towarzyszące nie stanowią integralnej części usługi zakwaterowania, klasyfikuje się je zgodnie z wykonywanymi czynnościami, i tak: udostępnianie klientom gry w bilard, bowling, lotki zostało sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc., z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. 139 wskazanego załącznika wymienione zostały usługi hoteli PKWiU 55.1, natomiast pod poz. 159a załącznika ujęte zostały usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu PKWiU ex 92.72.

Zatem świadczone przez podatnika usługi hotelowe - PKWiU 55.1, ujęte w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowane są 7-proc. stawką podatku.

Odnośnie natomiast do świadczenia przez podatnika usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, bowling, lotki oznaczenie ex wskazuje, że stawkę 7-proc. należy stosować tylko dla wymienionej usługi, czyli jedynie w zakresie opłaty za wstęp celem korzystania z usług rekreacyjnych objętych grupowaniem PKWiU 92.72.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »