| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Opłaty za studia może refundować pracodawca

Opłaty za studia może refundować pracodawca

Jeśli pracodawca zwraca pracownikowi opłaty za studia lub inne szkolenia wymienione w przepisach, dopłata taka będzie zwolniona z podatku.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy wypłata refundacji za studia wieczorowe/zaoczne licencjackie, magisterskie oraz studia podyplomowe jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębne przepisy to rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Zgodnie z par. 3 rozporządzenia kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych. W związku z tym kształcenie w omawianym przypadku należy uznać za szkolne formy kształcenia. Pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Ponadto zakład pracy może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności: zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika; pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych; pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę; udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Użyte sformułowanie w szczególności oznacza, że katalog tych świadczeń nie ma charakteru zamkniętego, a więc spółka na podstawie tego rozporządzenia może przyznać pracownikowi inne świadczenia w związku ze skierowaniem go do nauki w formach szkolnych. Skoro zwolnione są świadczenia przyznane pracownikowi zgodnie z tym rozporządzeniem, to w omawianym przypadku na podstawie wskazanych przepisów zwolnione będą świadczenia przyznane pracownikom skierowanym do nauki w formach szkolnych.

W przypadku gdy spółka dofinansowuje pracownikowi naukę w formach szkolnych pomimo nieskierowania go na taką formę kształcenia, rozporządzenie wyszczególnia świadczenia, jakie pracodawca może przyznać pracownikowi. Pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką. W związku z tym zakres świadczeń, jakie zgodnie z tym rozporządzeniem pracodawca może przyznać pracownikowi nieskierowanemu do nauki, jest węższy niż w przypadku pracownika, który został do takiej nauki skierowany.

W tym przypadku katalog ten ma charakter zamknięty. Spółka może więc przyznać wskazane świadczenia pracownikom w związku z podjęciem przez nich nauki na studiach magisterskich, licencjackich i podyplomowych organizowanych przez szkoły wyższe - bez skierowania przez spółkę.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest refundacja za studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe, pod warunkiem że refundacja ta obejmuje świadczenia, o których mowa w rozporządzeniu.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 13 czerwca 2007 r. (nr 1472/DPC/415-68/07/PK)

Opracowała EWA MATYSZEWSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »