| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Sprzedaż prawa do gruntu i budynku nie podlega VAT

Sprzedaż prawa do gruntu i budynku nie podlega VAT

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku warsztatowego znajdującego się na tym gruncie, nabytego w 1992 roku, korzysta ze zwolnienia z VAT.

Wskazanego zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, użytkował te towary w okresie krótszym niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianym przypadku prawo wieczystego użytkowania gruntu, jak i prawo własności budynku posadowionego na tym gruncie podatnik nabył w 1992 roku. VAT został w Polsce wprowadzony ustawą z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Należy zatem przyjąć, że w związku z zakupem przedmiotowych towarów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towary, o których mowa, mieszczą się w zakresie definicji towarów używanych, a podatnik przez czas trwania umowy nie dokonywał na gruncie żadnych inwestycji, zaś budynek warsztatowy nie był ulepszany ani remontowany.

W konsekwencji zarówno sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, jak i budynku warsztatowego korzysta ze zwolnienia od VAT.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 16 stycznia 2008 r. (nr III-2/443-19/25964 /07/AZ)

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK