| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Sprzedaż prawa do gruntu i budynku nie podlega VAT

Sprzedaż prawa do gruntu i budynku nie podlega VAT

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności budynku warsztatowego znajdującego się na tym gruncie, nabytego w 1992 roku, korzysta ze zwolnienia z VAT.

Wskazanego zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, użytkował te towary w okresie krótszym niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

W omawianym przypadku prawo wieczystego użytkowania gruntu, jak i prawo własności budynku posadowionego na tym gruncie podatnik nabył w 1992 roku. VAT został w Polsce wprowadzony ustawą z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Należy zatem przyjąć, że w związku z zakupem przedmiotowych towarów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Towary, o których mowa, mieszczą się w zakresie definicji towarów używanych, a podatnik przez czas trwania umowy nie dokonywał na gruncie żadnych inwestycji, zaś budynek warsztatowy nie był ulepszany ani remontowany.

W konsekwencji zarówno sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, jak i budynku warsztatowego korzysta ze zwolnienia od VAT.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 16 stycznia 2008 r. (nr III-2/443-19/25964 /07/AZ)

EWA MATYSZEWSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »