| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe

Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe

Organ wydający interpretację indywidualną prawa podatkowego nie ma obowiązku ustosunkowania się do wszystkich argumentów wnioskodawcy, zawartych we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. II FSK 731/13.

W przedmiotowej sprawie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Minister Finansów uznał przedstawione we wniosku stanowisko spółki za nieprawidłowe, w związku z czym spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, iż w zaskarżonej interpretacji brak jest najważniejszego elementu: uzasadnienia prawnego i wskazał, iż w przypadku nieuwzględnienia przez organ wydający interpretację stanowiska wnioskodawcy, organ ma obowiązek wyczerpująco przedstawić wnioskodawcy własne stanowisko.

Zasady składania wniosków o interpretacje podatkowe od 1 lipca 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, iż w przypadku negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy organ nie może ograniczyć się wyłącznie do stwierdzenia, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, natomiast zobowiązany jest do wskazania prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym, które powinno zawierać przytoczenie stanu faktycznego i związanego z nim oraz obowiązującego w dniu wydawania interpretacji stanu prawnego.

Sprawa trafiła przed Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, iż co prawda uzasadnienie zaskarżonej interpretacji podatkowej nie jest szczególnie rozbudowane, ale zawiera wszystkie niezbędne elementy, w tym wyraża jednoznaczny i precyzyjny pogląd organu w tej sprawie, przy czym Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż organ wydający interpretację indywidualną nie ma obowiązku ustosunkowania się do wszystkich argumentów wnioskodawcy, zawartych we wniosku o wydanie interpretacji.

Ponadto, Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, iż do uprawnień organu należy wybór racji argumentacyjnych, które jego zdaniem będą wystarczające dla oceny merytorycznej problemu podatkowego objętego wnioskiem.

Z niekorzystną interpretacją podatkową warto iść do sądu

Autor: Joanna Sidor

Senior Tax Consultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Russell Bedford. Jej doświadczenie w zakresie doradztwa podatkowego skupia się na planowaniu podatkowym oraz optymalizacji podatkowej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień międzynarodowego prawa podatkowego, takich jak np. opracowywanie i wdrażanie struktur holdingowych z wykorzystaniem spółek celowych zlokalizowanych w różnych jurysdykcjach.

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe
Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »