| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Eleganckie ubrania z logo firmy mogą być kosztem podatkowym

Eleganckie ubrania z logo firmy mogą być kosztem podatkowym

Pracodawcy, którzy kupują pracownikom eleganckie ubrania i umieszczają na nich logo firmy, mogą wydatki z nimi związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako wydatki na reklamę - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 28 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1540/07).


Spółka zajmująca się sprzedażą biżuterii kupuje sprzedawcom w swoich salonach jubilerskich garnitury oraz kostiumy z logo firmy. Stroje pozostają własnością firmy i są wydawane na podstawie regulaminu pracy. Zdaniem spółki art. 15 i 16 ustawy o CIT pozwala zaliczyć w koszty wydatki na zakup służbowej odzieży, jeżeli w widoczny sposób jest oznaczone logo firmy i jej nazwą. Wówczas traci on charakter ubioru osobistego, a wydatki na służbowy strój można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako działanie reklamowe.

Organy podatkowe nie zgodziły się z poglądem spółki. Ich zdaniem wydatki na zakup odzieży służbowej (oznaczonej charakterystycznymi cechami, jak barwa, krój, logo) dla pracowników stanowią koszty reprezentacji spółki. Powołały się na art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów właśnie kosztów reprezentacji. Ich zdaniem wydatki na zakup odzieży służbowej (oznaczonej charakterystycznymi cechami, jak barwa, logo) dla pracowników stanowią właśnie koszty reprezentacji spółki.

Spór trafił do sądu, który podzielił poglądy podatnika. Jego zdaniem pracownicy ubrani w stroje zaopatrzone w logo reklamują swoją firmę. Sąd uznał, że opatrzenie strojów logo nie ma nic wspólnego z reprezentacją. Wydatki takie należy więc zaliczyć do kosztów reklamy, a nie reprezentacji, a co za tym idzie - także do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK