| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Poza składem podatkowym trzeba płacić podatek

Poza składem podatkowym trzeba płacić podatek

Orzecznictwo ETS wskazuje, że każda produkcja oraz posiadanie wyrobów akcyzowych, od których nie zapłacono akcyzy, poza składem podatkowym, nawet gdy jest zachowaniem nielegalnym, powoduje powstanie obowiązku podatkowego, gdyż stanowi dopuszczenie do konsumpcji. Wynika z tego, że wyprowadzenie wyrobów z procedury zawieszenia poboru akcyzy stanowi jej zakończenie.


STAN FAKTYCZNY

Podatniczka zwróciła się o przyjęcie jako dowodów dokumentów handlowych w postaci 107 faktur potwierdzonych przez odbiorców. Miały one stanowić podstawę do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy z tytułu wysyłki wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy realizowanych w okresie od 17 maja 2004 r. do 19 sierpnia 2004 r.przez skarżącą na rzecz firmy oraz o zwrot na rzecz skarżącej zapłaconego podatku akcyzowego. Organy odmówiły zwrotu podatku.

UZASADNIENIE

Po bezskutecznym odwołaniu sprawa trafiła do sądu. Jednak również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie przyznał racji podatniczce. Jak zauważył sąd, stan faktyczny w sprawie był niesporny. Skarżąca dokonywała dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych (asfalt drogowy 50/70 oraz asfalt drogowy 35/50 o symbolu PKWiU 23.20.32 i kodzie CN 2713). Jak trafnie wskazały organy podatkowe, skarżąca nieprawidłowo zastosowała procedurę zawieszonego poboru akcyzy. Jak przypomniał sąd, zgodnie z art. 26 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym pobór akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest zawieszony, jeżeli wyroby są dostarczane ze składu podatkowego na terytorium kraju do nabywcy będącego podmiotem upoważnionym przez właściwy organ państwa członkowskiego do stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, co w sprawie nie miało miejsca, ponieważ nabywca towarów nie był uprawniony do korzystania z tej procedury. Wytwarzanie, przetwarzanie i magazynowanie wyrobów akcyzowych, od których akcyza nie została zapłacona, dopuszczalne jest tylko w składzie podatkowym. Zatem wymienione czynności dokonywane poza składem akcyzowym, a nawet samo posiadanie wyrobów akcyzowych, od których nie odprowadzono podatku, stanowi naruszenie prawa. Nie zostały przy tym spełnione także pozostałe warunki. Jednocześnie, jak podkreślił sąd, orzecznictwo ETS wskazuje, że każda produkcja oraz posiadanie wyrobów akcyzowych, od których nie zapłacono akcyzy, poza składem podatkowym, nawet gdy jest zachowaniem nielegalnym, powoduje powstanie obowiązku podatkowego, gdyż stanowi dopuszczenie do konsumpcji. Wynika z tego, że wyprowadzenie wyrobów z procedury zawieszenia poboru akcyzy stanowi jej zakończenie.

Odbiorca towaru zadeklarował, że towar zostanie przeznaczony do celów zwolnionych od akcyzy, co wypełnia hipotetycznie wymogi polskiego prawa co do zwolnienia spornych wyrobów z akcyzy. Ocena ta dotyczy jednak tylko sytuacji, kiedy dostawa towaru odbywałaby się w sytuacji, kiedy strona poprawnie zastosowałaby procedurę zawieszenia poboru akcyzy - wyjaśnił sąd.

Wyrok WSA w Warszawie z 25 września 2007 r., niepublikowany

SYGN. AKT III SA/Wa 530/07

Przygotowała ALEKSANDRA TARKA

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK