| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > O uldze meldunkowej trzeba zawiadomić urząd

O uldze meldunkowej trzeba zawiadomić urząd

Fakt, że podatnik w sprzedanym mieszkaniu zamieszkiwał i był zameldowany od 32 lat, powoduje, że nie będzie on musiał płacić PIT od uzyskanego dochodu. Skorzysta bowiem z ulgi meldunkowej.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatniczka 18 stycznia 2007 r. przekształciła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. 2 lutego 2007 r. dokonała sprzedaży tego mieszkania, informując właściwy urząd skarbowy o przeznaczeniu środków uzyskanych z jego sprzedaży na zakup domu mieszkalnego do remontu, na który to remont zaciągnęła kredyt. Podatniczka zameldowana była na pobyt stały w sprzedanym mieszkaniu od 27 maja 1975 r. do dnia sprzedaży. Czy podatniczka może rozliczyć się z inwestycji mieszkaniowej w ciągu dwóch lat kalendarzowych według ryczałtowej stawki podatkowej 10-proc.? Czy początek okresu zameldowania liczony jest od daty faktycznego zameldowania (32 lata) czy od daty nabycia?

ODPOWIEDŹ IZBY

Nabycie zbywanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło z chwilą dokonania przekształcenia lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, a więc 18 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nowe zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości i praw związanych z nieruchomościami mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r. Do odpłatnego zbycia tych nieruchomości lub praw nie mogą być zatem stosowane zasady dotyczące odpłatnego zbycia obowiązujące przed 1 stycznia 2007 r. - a więc zryczałtowany podatek dochodowy (10-proc.) oraz zwolnienie z podatku uwarunkowane przeznaczeniem w ciągu dwóch lat od daty zbycia kwoty uzyskanej ze zbycia lokalu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Sprzedaż wskazanego lokalu nastąpiła 2 lutego 2007 r., tj. przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lokalu. Podatniczka była zameldowana w przedmiotowym lokalu ponad 12 miesięcy przed datą jego zbycia.

W konsekwencji sprzedaż przez podatniczkę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zwolniona będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych pod warunkiem, że złożone zostało we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu od 1 stycznia 2007 r. o tym, że każdy zbywający spełnia warunki do skorzystania z ulgi podatkowej wynikające z okresu zameldowania.

W przypadku gdy warunek ten nie został spełniony, sprzedaż przedmiotowego lokalu będzie stanowić źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 marca 2008 r. (nr IBPB2/415-8/08/JT/KAN-3275/12/07).

EWA MATYSZEWSKA

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK