| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Otrzymane udziały podlegają opodatkowaniu

Otrzymane udziały podlegają opodatkowaniu

Obowiązek podatkowy, przy wniesieniu nieruchomości aportem w zamian za udziały, powstaje w momencie ich objęcia. Kwota stanowiąca nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów a wydatkami na nabycie nieruchomości będących przedmiotem aportu - stanowi dochód podlegający opodatkowaniu.


STAN FAKTYCZNY

Organy podatkowe zarzuciły, że podatniczka nie ujawniła w zeznaniu podatkowym za 2002 rok dochodu z kapitałów pieniężnych. Wskazały, że w kwietniu 2002 r. nabyła 1/3 udziału w nieruchomościach, które to prawo wniosła tytułem aportu do spółki obejmując w zamian 55 udziałów w kapitale zakładowym. Analogiczna sytuacja dotyczyła innej nieruchomości. W ocenie organów obu instancji podatniczka uzyskała przychód z kapitałów pieniężnych.

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przyznał rację fiskusowi. Sąd nie miał wątpliwości, że skarżąca uzyskała przychód w wyniku objęcia udziałów w spółce i nawet jeśli własność nieruchomości nie została przeniesiona, to pozostaje to bez wpływu na prawnopodatkową ocenę skutków objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny. Jak zauważył sąd, po stronie podatniczki wystąpił przychód. Natomiast jej kontrahent - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - w sytuacji gdy do przeniesienia prawa własności nieruchomości nie doszło, ma do skarżącej stosowne roszczenie.

Odpowiadając na pytanie, w jakim momencie po stronie skarżącej wystąpił przychód i w jaki sposób należało ustalić jego wartość, sąd zauważył, że w odniesieniu do oceny skutków prawnopodatkowych czynności prawnych w pierwszej kolejności zastosowanie mają przepisy prawa podatkowego. Kierując się więc zasadą prymatu regulacji podatkowych stwierdzić należało, że organ podatkowy prawidłowo w oparciu o art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). określił wysokość osiągniętego przez podatniczkę przychodu i moment powstania obowiązku podatkowego, tj. nabycie udziałów. Wynika to wprost z przepisu, który za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zdaniem sądu organ odwoławczy prawidłowo uznał, że w momencie objęcia udziałów w zamian za nieruchomości wniesione w formie aportu powstaje obowiązek podatkowy. Kwota zaś stanowiąca nadwyżkę pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów, a wydatkami na nabycie nieruchomości będących przedmiotem aportu - stanowi dochód podlegający opodatkowaniu. Ponadto użycie przez ustawodawcę pojęcia nominalna wskazuje, że wykluczona jest jakakolwiek możliwość ustalania wartości udziału w oparciu o ceny rynkowe. W ocenie sądu ustawodawca wyraźnie i jednoznacznie stwierdził, że w takim wypadku brana może być jedynie pod uwagę wartość ściśle już określona w umowie spółki.

Sąd nie podzielił też stanowiska skarżącej w kwestii błędnego określenia wysokości kosztów uzyskania przychodów. W jej ocenie należało ustalić koszty uzyskania przychodów w wysokości: wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o sumę dokonanych przed wniesieniem tego wkładu odpisów amortyzacyjnych.

Sąd uznał, że ta zasada nie może mieć zastosowania w sprawie. Skarżąca nie używała nabytych nieruchomości w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem wykluczone jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Przedmiotowe nieruchomości nie były ujęte w ewidencji środków trwałych.

Wyrok WSA w Gdańsku z 22 kwietnia 2008 r., niepublikowany

SYGN. AKT I SA/Gd 917/07

ALEKSANDRA TARKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK