| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Wydatki na stary sprzęt są kosztem podatkowym

Wydatki na stary sprzęt są kosztem podatkowym

Odkupywanie używanego sprzętu przez spółkę warunkuje możliwość sprzedaży nowego. W związku z tym wydatki związane z zakupem starych urządzeń są ponoszone przez spółkę w celu uzyskania przychodu i dlatego powinny stanowić koszty uzyskania przychodów dla spółki.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Spółka zajmuje się dostawą usług oraz sprzętu telekomunikacyjnego operatorom telefonii komórkowej. Operatorzy są zainteresowani nabywaniem najnowszego sprzętu telekomunikacyjnego. Warunkiem sprzedaży nowego sprzętu telekomunikacyjnego oraz usług przez spółkę jest odkupienie starego sprzętu od operatorów. W przypadku braku zgody spółki na odkupienie używanego sprzętu operatorzy wybraliby innego dostawcę. Czy wydatki na nabycie starego sprzętu będą kosztem uzyskania przychodu spółki?

ODPOWIEDŹ IZBY

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Warunki uznania konkretnego kosztu (wydatku) za koszt podatkowy muszą być spełnione równocześnie. Uznanie konkretnego wydatku za koszt uzależnione jest od związania go z przychodem związkiem przyczynowo-skutkowym, który oznacza, że poniesione wydatki miały lub mogły mieć w kategoriach obiektywnych wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem wydatków ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, powinien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością.

W ramach prowadzonej działalności spółka osiąga przychody ze sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego, oprogramowania oraz usług. W celu osiągnięcia przychodu spółka oferuje odkupienie używanego sprzętu telekomunikacyjnego od operatorów, które warunkuje możliwość sprzedaży nowego sprzętu telekomunikacyjnego oraz usług. W związku z tym zakup starego sprzętu telekomunikacyjnego może być uznany za koszt, gdyż stwarza możliwość sprzedaży nowych usług i urządzeń telekomunikacyjnych operatorom. Należy uznać, że koszty odkupienia starych urządzeń poniesione są w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2008 r. (nr IP-PB3-423-289/08-3/KR)

Opracowała EWA MATYSZEWSKA

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »