| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Sprzedaż mieszkania po pięciu latach nie podlega PIT

Sprzedaż mieszkania po pięciu latach nie podlega PIT

Podatniczka, która chce sprzedać mieszkanie po upływie pięciu lat od momentu jego nabycia, nie będzie musiała zapłacić podatku dochodowego od takiej transakcji.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Podatniczka jest posiadaczką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo to nabyła na podstawie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zawartej 30 lipca 2003 r. Obecnym miejscem zamieszkania podatniczki jest terytorium Niemiec. Przebywa tam dłużej niż 183 dni w roku podatkowym oraz jej centrum interesów osobistych jest Republika Federalna Niemiec. Podatniczka chce sprzedać wskazaną nieruchomość w 2009 roku. Czy będzie zobowiązana do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży tej nieruchomości w Polsce lub w Niemczech?

ODPOWIEDŹ IZBY

Artykuł 13 ust. 1 umowy między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90), stanowi, że zyski osiągnięte przez rezydenta niemieckiego ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Jednocześnie, zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dochody osiągane na terytorium Polski uważa się m.in. dochody z położonej na terytorium Polski nieruchomości, w tym z jej sprzedaży. Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT stanowi, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeśli zbycie to zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. W związku z tym, że podatniczka zamierza sprzedać nieruchomość w 2009 roku, czyli po upływie pięciu lat od daty nabycia nieruchomości, nie będzie zobowiązana do zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości ani w Polsce, ani w Niemczech.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2008 r. (nr IPPB2/415-362/08-2/SP).

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »