| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Dlaczego sprzedaż samochodów przez Internet należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Dlaczego sprzedaż samochodów przez Internet należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Sprzedaż pojazdów za pośrednictwem Internetu nie jest sprzedażą wysyłkową. Sprzedaż samochodów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej dokonana za pośrednictwem Internetu powinna zatem być zaewidencjonowana przez sprzedawcę w kasie rejestrującej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.


(...) Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy można zatem stosować, jeżeli:

- sprzedaż dokonywana jest w systemie wysyłkowym,

- zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

- z prowadzonej przez podatnika ewidencji i z dokumentów transakcji wynika, jakiej dostawy dotyczyła zapłata.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca wskazał, iż będzie prowadził sprzedaż internetową pojazdów używanych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących działalność w formie indywidualnego gospodarstwa rolnego. Zapłata przez nabywców ma być dokonywana na rachunek bankowy lub za pośrednictwem poczty, a z dowodów zapłaty będą wynikały dane konieczne do zidentyfikowania transakcji, której zapłata dotyczy. Wnioskodawca będzie również prowadził elektroniczną ewidencję sprzedaży, zawierającą dane nabywców. Ze względu na rodzaj towaru nie będzie możliwe jednak dostarczenie towaru pocztą lub przesyłką kurierską.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika jednoznacznie, iż nie zostanie spełniony podstawowy warunek kwalifikujący czynność sprzedaży przedmiotowych towarów do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zwolnienie bowiem dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym pocztą lub kurierem, a jak wskazał Podatnik, sprzedawane pojazdy nie będą do nabywców wysyłane.

Reasumując, w przedmiotowym przypadku sprzedaż pojazdów za pomocą Internetu nie stanowi czynności szczególnej wymienionej w załączniku do cyt. rozporządzenia, wobec tego podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. (...)

Interpretacja indywidualna z 8 maja 2008 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-145/08/AP

oprac. Ewa Sławińska

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK