| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością?

W § 4 rozporządzenia z katalogu zwolnień, o których mowa w § 2, 3 i 3a wyłączono ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej zarówno niektóre grupy podatników (zakres podmiotowy), jak i określone transakcje (zakres przedmiotowy).

W niniejszej sprawie zastosowanie ma § 4 pkt 7 rozporządzenia, który stanowi, że zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa powyżej, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów między innymi przy dostawie: nagranych z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży. Przepis ten obowiązuje od 1 września 2006 r. - § 13 rozporządzenia.

Wyżej wskazane wyłączenie ze zwolnienia ma charakter przedmiotowy, w odróżnieniu od wyłączenia o charakterze podmiotowym wskazanym w § 4 pkt 1 cytowanego rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że zwolnień nie stosuje się do podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego - wyłącza z katalogu zwolnień określoną grupę podatników. Oznacza to, że tylko w przypadku podatników prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu ziemnego cały obrót powinien być ewidencjonowany w kasie fiskalnej.

Zatem w świetle powołanych regulacji zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej określone w § 2 pkt 1 powołanego rozporządzenia, w przypadku dostawy towaru i świadczenia usług wymienionych w poz. 43 i 44 załącznika do rozporządzenia, nie ma zastosowania przy dostawie między innymi płyt CD.

W tym stanie rzeczy w kasie rejestrującej należy ewidencjonować tylko obroty i kwoty podatku należnego ze sprzedaży przedmiotowych płyt CD. Natomiast obrót ze sprzedaży świadczonych przez spółkę usług w zakresie e-learningu na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, przy spełnieniu wszystkich warunków, o których mowa w § 2 pkt 1 i poz. 44 załącznika do rozporządzenia, nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu tych kas.

(...)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »