| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością?

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 14 marca 2008 r., sygn. ZP/443-2/08

Pytanie

Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością?

Stan faktyczny i stanowisko podatnika

Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez podatnika jest m.in. sprzedaż książek i usług edukacyjnych przez internet, tzw. świadczenie usług e-learningu. Usługi te polegają na umożliwieniu klientowi dostępu do portalu internetowego przez określony czas za odpowiednim wynagrodzeniem. Zapłata za korzystanie z usług następuje przelewem na rachunek bankowy lub za pomocą karty kredytowej. Operacje udokumentowane są fakturami, które wskazują imię i nazwisko poszczególnych klientów. Zawsze istnieje możliwość zidentyfikowania konkretnej transakcji, której dotyczyła płatność (tj. ile zapłacił określony klient, za jaką usługę i za jaki okres). Od września 2006 r. spółka rozpoczęła ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, z uwagi na sprzedaż płyt CD z programami komputerowymi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Spółka uznała, iż nie jest konieczne ewidencjonowanie w kasie fiskalnej usług e-learningu. Ewidencji podlegają jedynie dostawy płyt CD. Swoje stanowisko uzasadnia tym, iż sprzedaż dotycząca świadczenia ww. usług jest zwolniona przedmiotowo z obowiązku ewidencjonowania. Bezwzględny obowiązek rejestrowania sprzedaży w kasie fiskalnej pozostałych transakcji nie może skutkować obowiązkiem ewidencjonowania w kasie wszelkich czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych.

Stanowisko naczelnika urzędu skarbowego

W rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375 z późn.zm.) w § 2 ust. 1 do 30 czerwca 2007 r. ustawodawca zwolnił z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 43 i 44 załącznika zamieszczono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania dostawy towaru w systemie wysyłkowym (z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia) oraz świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. Brzmienie tego przepisu ustalone zostało przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2006 r. zmieniającego ww. rozporządzenie (Dz.U. Nr 243, poz. 1768) - zmiana weszła w życie 27 grudnia 2006 r.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK