| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Za zaległości podatkowe spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie

Za zaległości podatkowe spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie

Wspólnik spółki cywilnej odpowiada solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności spółki. Zasada ta dotyczy także byłego wspólnika w stosunku do zaległości podatkowych powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem.


STAN FAKTYCZNY

Organy przeprowadziły kontrolę dokumentów zlikwidowanej spółki cywilnej i ujawniły nieprawidłowości w rozliczeniu VAT. Ponieważ nie było majątku spółki, ostatecznie odpowiedzialność za długi spółki przeniesiono na byłego wspólnika. Ostatecznie były wspólnik domagał się stwierdzenia nieważności decyzji.

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. W ocenie sądu decyzja ostateczna o przeniesieniu odpowiedzialności za długi spółki na byłego wspólnika nie jest dotknięta wadą kwalifikowaną, tj. nie narusza rażąco prawa. Jak przypomniał sąd, wspólnik spółki cywilnej odpowiada solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki. Zasada ta dotyczy także byłego wspólnika w stosunku do zaległości podatkowych powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem. Powołany przepis normuje zatem solidarną odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej za zaległości podatkowe tej spółki. Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej oznacza, że każdy ze wspólników takiej spółki ponosi pełną i niezależną od siebie odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki cywilnej. Orzeczenie wydane w tym trybie o odpowiedzialności byłego wspólnika musi zatem zawierać wskazanie, że jest to odpowiedzialność solidarna ze spółką i pozostałym, wspólnikiem.

W uzasadnieniu decyzji podano, że odpowiedzialność podatkowa osób trzecich obejmuje wspólników spółek prawa cywilnego. Organ I instancji wskazał na solidarny charakter odpowiedzialności skarżącego ze spółką i pozostałym wspólnikiem za zobowiązania. Choć sąd przyznał, że nie nastąpiło to w sentencji decyzji, powyższe nie oznacza jednak, że decyzja orzekająca o odpowiedzialności podatkowej jest dotknięta kwalifikowaną wadą skutkującą koniecznością orzeczenia o jej nieważności.

Sąd nie zgodził się, że niepowiadomienie o toczącym się postępowaniu w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej za zaległości podatkowe zlikwidowanej spółki pozostałych współodpowiedzialnych wspólników jest takim naruszeniem prawa procesowego, które powinno skutkować stwierdzeniem nieważności decyzji. Co prawda podstawą stwierdzenia nieważności może być rażące naruszenie każdego przepisu prawa, w tym również procesowego. Jednakże wada wskazująca na nieważność decyzji musi tkwić w samej decyzji. A to znaczy, że z reguły jest następstwem rażącego naruszenia prawa materialnego.

Wyrok WSA w Gliwicach z 15 lipca 2008 r., niepublikowany

SYGN. AKT III SA/Gl 263/08

ALEKSANDRA TARKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK