| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość z nieukończoną budową po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, nie będzie musiał zwracać ulgi budowlanej, z której korzystał na tę nieruchomość.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA: W 1992 roku podatnik kupił działkę budowlaną z jedną istniejącą ścianą do adaptacji, natomiast w 1996 roku uzyskał pozwolenie na budowę budynku plombowego mieszkalno-użytkowego na tej działce. Podatnik budowę prowadził jako osoba fizyczna - nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W latach 1997-2002 korzystał on z ulgi budowlanej przysługującej na budowę budynku wielorodzinnego pod wynajem. Obecnie zamierza sprzedać nieruchomość z inwestycją w stanie nieukończonym i nieoddaną do użytkowania. Jak należy potraktować ulgę budowlaną, z której podatnik korzystał w latach 1997-2002?

ODPOWIEDŹ IZBY: Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r., podatnikom przysługiwała ulga polegająca na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.

Przepisy stanowiły również, że jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń w ramach ulgi budowlanej:

• nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

• wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub

• dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela podatnik jest zobowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10 proc. za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.

Od 1 stycznia 2004 r. te same zasady stosowało się też do zbycia działki lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynku (przepisy ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2000).

W omawianym przypadku podatnik nabył działkę w 1992 roku, pozwolenie na budowę budynku na wynajem uzyskał w 1996 roku, natomiast w latach 1997-2002 korzystał z ulgi budowlanej przysługującej na budowę budynku wielorodzinnego pod wynajem. W konsekwencji podatnik nie będzie zobowiązany do zwrotu ulgi z tytułu budowy budynku wielorodzinnego w postaci obowiązku doliczenia wydatków uprzednio odliczonych, ponieważ sprzedaż nieruchomości z nieukończoną budową nastąpi po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, tj. licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej. Podatnik nie będzie miał również obowiązku opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości, gdyż minęło dziesięć lat od jej nabycia, tj. licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 września 2008 r. (nr ILPB2/415-416/08-3/ES)

EWA MATYSZEWSKA

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK