| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Miejsce świadczenia usług oraz stawka VAT

Aktualizacja: 23.02.2009

Czy kompleksowa usługa polegająca na odbiorze materiału od zleceniodawcy, organizacji transportu na Ukrainę, uszyciu, organizacji przeprowadzenia procedury celnej, organizacji transportu wyrobów do Polski powinna być opodatkowana w Polsce (ze stawką 22 proc.)? »

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu

Aktualizacja: 09.02.2009

Czy w opisanej sytuacji istnieje obowiązek rozliczenia faktury wystawionej przez niemieckiego kontrahenta? »

Fakturę wystawioną z błędem można anulować

Aktualizacja: 30.01.2009

Błędnie wystawioną fakturę, która nie została wprowadzona do obiegu gospodarczego, można anulować. W tym celu trzeba ją przekreślić i zamieścić na niej adnotację: anulowano. »

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją

Aktualizacja: 14.01.2009

Czy - mimo że rejestracja dla celów VAT została dokonana 5 sierpnia 2008 r., a nie 15 lutego 2008 r. (dzień rozpoczęcia działalności) - istnieje możliwość odliczenia naliczonego u VAT faktur otrzymanych przed rejestracją, tj. za okres od lutego do lipca 2008 r.? »

Ustalając podatek koszty należy obliczać proporcjonalnie

Aktualizacja: 06.01.2009

Podatniczka, która sprzedaje tylko część nieruchomości, dla potrzeb ustalenia dochodu do opodatkowania PIT uwzględnia koszty przypadające proporcjonalnie na sprzedawaną część nieruchomości. »

Auta z kratką skorzystają z odliczenia

Aktualizacja: 23.12.2008

Prawo do odliczenia VAT przysługuje od zakupu aut z kratką i tych, których ładowność określono wzorem Lisaka, oraz paliwa do nich - wynika z wyroku ETS. Kto chce skorzystać z tego odliczenia, powinien złożyć korektę deklaracji VAT. »

Darowizny między najbliższą rodziną bez podatku

Aktualizacja: 19.12.2008

Każda kwota będąca przedmiotem darowizny powyżej 9637 zł podlega ustawowemu zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn, jeśli dotyczy najbliższej rodziny i jest właściwie udokumentowana. »

Różnice kursowe przy rozliczeniu faktoringu

Aktualizacja: 11.12.2008

Czy przyjęty przez spółkę sposób wyceny różnic kursowych w związku z zawartą umową faktoringu jest prawidłowy w świetle art. 15a ust. 2 pkt 1 i art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT? »

Przewalutowanie pożyczki a różnice kursowe

Aktualizacja: 27.11.2008

Czy przewalutowanie pożyczek z USD na PLN spowoduje powstanie po stronie spółki przychodu z tytułu różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 u.p.d.o.p. lub innych przychodów w rozumieniu art. 12 u.p.d.o.p. w momencie przewalutowania lub w momencie spłaty pożyczek - w przypadku gdy wartość pożyczek w walucie obcej w dniu ich otrzymania będzie wyższa od wartości tych pożyczek w dniu przewalutowania lub spłaty w PLN? »

Brak dokumentów nie jest podstawą do zakwestionowania poniesionych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 17.11.2008

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają generalnej klauzuli, zgodnie z którą w przypadku braku dowodów księgowych dokumentujących poniesione koszty dokonane wydatki nie stanowią kosztów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 21 maja 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 64/08). »

Odpis aktualizujący przy księdze przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 29.10.2008

Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące wartość należności? »

Nie można odliczyć VAT na zasadzie praw nabytych

Aktualizacja: 27.10.2008

Podatnik nie może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodów jako prawo nabyte na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o VAT. »

Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Aktualizacja: 13.10.2008

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość z nieukończoną budową po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, nie będzie musiał zwracać ulgi budowlanej, z której korzystał na tę nieruchomość. »

Umorzony podatek nie jest ani przychodem, ani kosztem

Aktualizacja: 09.10.2008

Umorzona kwota podatku od nieruchomości nie powinna stanowić przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Nie powinna być także ujmowana w rocznym zeznaniu podatkowym. »

Rejestracja auta nie rodzi obowiązku podatkowego

Aktualizacja: 06.10.2008

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych nie jest związany wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można tracić z pola widzenia, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK