| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Darowizny między najbliższą rodziną bez podatku

Aktualizacja: 19.12.2008

Każda kwota będąca przedmiotem darowizny powyżej 9637 zł podlega ustawowemu zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn, jeśli dotyczy najbliższej rodziny i jest właściwie udokumentowana. »

Różnice kursowe przy rozliczeniu faktoringu

Aktualizacja: 11.12.2008

Czy przyjęty przez spółkę sposób wyceny różnic kursowych w związku z zawartą umową faktoringu jest prawidłowy w świetle art. 15a ust. 2 pkt 1 i art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT? »

Przewalutowanie pożyczki a różnice kursowe

Aktualizacja: 27.11.2008

Czy przewalutowanie pożyczek z USD na PLN spowoduje powstanie po stronie spółki przychodu z tytułu różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 u.p.d.o.p. lub innych przychodów w rozumieniu art. 12 u.p.d.o.p. w momencie przewalutowania lub w momencie spłaty pożyczek - w przypadku gdy wartość pożyczek w walucie obcej w dniu ich otrzymania będzie wyższa od wartości tych pożyczek w dniu przewalutowania lub spłaty w PLN? »

Brak dokumentów nie jest podstawą do zakwestionowania poniesionych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 17.11.2008

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają generalnej klauzuli, zgodnie z którą w przypadku braku dowodów księgowych dokumentujących poniesione koszty dokonane wydatki nie stanowią kosztów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 21 maja 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 64/08). »

Odpis aktualizujący przy księdze przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 29.10.2008

Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące wartość należności? »

Nie można odliczyć VAT na zasadzie praw nabytych

Aktualizacja: 27.10.2008

Podatnik nie może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodów jako prawo nabyte na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o VAT. »

Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Aktualizacja: 13.10.2008

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość z nieukończoną budową po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, nie będzie musiał zwracać ulgi budowlanej, z której korzystał na tę nieruchomość. »

Umorzony podatek nie jest ani przychodem, ani kosztem

Aktualizacja: 09.10.2008

Umorzona kwota podatku od nieruchomości nie powinna stanowić przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Nie powinna być także ujmowana w rocznym zeznaniu podatkowym. »

Rejestracja auta nie rodzi obowiązku podatkowego

Aktualizacja: 06.10.2008

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych nie jest związany wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można tracić z pola widzenia, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności. »

Za zaległości podatkowe spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie

Aktualizacja: 01.10.2008

Wspólnik spółki cywilnej odpowiada solidarnie ze spółką i pozostałymi wspólnikami za zaległości podatkowe spółki i wspólników wynikające z działalności spółki. Zasada ta dotyczy także byłego wspólnika w stosunku do zaległości podatkowych powstałych w okresie, gdy był on wspólnikiem. »

Podstawą ustalenia podatku jest cena nabycia

Aktualizacja: 30.09.2008

Prawidłowe ustalenie wysokości podatku akcyzowego powinno polegać na zastosowaniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu tych samych zasad obliczania podatku, które stosuje się w odniesieniu do pojazdów nabywanych w kraju, przy założeniu, że podstawą opodatkowania jest cena samochodu, jaką podatnik jest obowiązany zapłacić, a więc ustalona kwota nabycia. »

Bonus dla emeryta jest przychodem ze stosunku pracy

Aktualizacja: 26.09.2008

Bonusy wypłacane przez spółkę pracownikom odchodzącym na emeryturę lub rentę są opodatkowane jako przychody ze stosunku pracy. Spółka musi wystawić PIT-11. »

Fiskus nie może ingerować w ewidencję gruntów

Aktualizacja: 24.09.2008

Podatnik, który kwestionuje dane z ewidencji gruntów, powinien wszcząć procedurę ich zmiany. Danych tych nie może zmienić organ podatkowy. Na treść decyzji w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości nie wpływa brak dokumentów, z których wynikałoby, że podatnik jest właścicielem nieruchomości. »

Jeśli transakcja podlega VAT, nie ma PCC

Aktualizacja: 17.09.2008

Jeśli usługa nabycia wierzytelności podlega opodatkowaniu VAT, to jest ona wyłączona spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. »

Przelew zaliczki na podatek po terminie

Aktualizacja: 16.09.2008

Bank nie zrealizował polecenia przelewu należności w terminie zleconym przez jednostkę. W związku z tym zaliczki na podatek dochodowy pracowników jednostki za luty 2008 r. wpłynęły do urzędu skarbowego 21 zamiast 20 marca. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za niewpłacone na czas zaliczki pracowników? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »