| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Ustalając podatek koszty należy obliczać proporcjonalnie

Ustalając podatek koszty należy obliczać proporcjonalnie

Podatniczka, która sprzedaje tylko część nieruchomości, dla potrzeb ustalenia dochodu do opodatkowania PIT uwzględnia koszty przypadające proporcjonalnie na sprzedawaną część nieruchomości.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA: Aktem notarialnym z 2 marca 2007 r. podatniczka nabyła nieruchomość w postaci samodzielnego lokalu użytkowego wraz z udziałem części budynku i innych urządzeń oraz w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu za łączną kwotę 385 300 zł, na którą składały się: cena zakupu 375 000 zł; podatek PCC 7500 zł; taksa notarialna wraz z VAT 2440 zł; opłata sądowa 360 zł. Podatniczka 26 czerwca 2008 r. ustanowiła odrębną własność lokalu mieszkalnego i użytkowego. Dokonała podziału nieruchomości nabytej w 2007 roku na trzy odrębne lokale, z których jeden lokal mieszkalny wraz z piwnicą o łącznej powierzchni 142,76 mkw. sprzedała za cenę 220 000 zł. W jaki sposób ustalić koszty uzyskania przychodów związane ze sprzedażą lokalu mieszkalnego?

ODPOWIEDŹ IZBY: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 30e ust. 1 i ust. 4 ustawy o PIT od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi - 19 proc. podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych związanych z nieruchomościami a kosztami powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe (potoczne) rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku.

Można do takich kosztów zaliczyć m.in.: koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego; prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości; koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości; wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej; koszty i opłaty sądowe.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »