| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Ewidencja podatkowa dla potrzeb podatników płacących CIT

Dochodem w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest osiągnięta w roku podatkowym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Podkreślmy, że obecnie nie obowiązuje już zasada, zgodnie z którą zysk, wykazywany do celów rachunkowych stanowi jednocześnie podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Dochód podatkowy nie musi więc równać się dochodowi ekonomicznemu. Wynika to z innych klasyfikacji przychodów i kosztów w ustawach podatkowych i przepisach rachunkowych.

Nie każdy przychód ekonomiczny może zostać zaliczony do przychodów podatkowych i nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika jest podatkowym kosztem uzyskania przychodu. W konsekwencji może się zdarzyć, że u podatnika powstanie zysk w sensie ekonomicznym, ale nie wystąpi dochód podatkowy.

Podobnie wystąpienie straty o charakterze ekonomicznym nie oznacza, że powstać musi strata w znaczeniu podatkowym.

Należy jednak pamiętać, że prawidłowe określenie podatku dochodowego nie jest możliwe bez prowadzenia ewidencji księgowej nie tylko zgodnie z przepisami podatkowymi, ale również z regulacjami księgowymi.

Przeczytaj też: Koszty według ustawy o rachunkowości

Z przepisów ustawy o CIT wynika bowiem dla podatników obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowych i to w sposób umożliwiający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za dany okres.

Jednocześnie przepisy ustawy o CIT nie określają zasad prowadzenia ewidencji rachunkowej. Odsyłają w tym zakresie podatnika do odrębnych przepisów, w tym przede wszystkim do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Podatnik prowadzi więc księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Ale też prowadząc księgi musi uwzględniać przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i prowadzić je w taki sposób, aby ustalić wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku.

To samo dotyczy ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która powinna uwzględniać dane niezbędne do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych w celach podatkowych.

Zobacz także: Odpisy amortyzacyjne nowych środków trwałych

Przez długi czas pojawiały się spory pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi, sprowadzające się do odpowiedzi na pytanie, co jest ważniejsze dla prawidłowego obliczenia podatku dochodowego: przepisy podatkowe, czy rachunkowe.

Wątpliwości dotyczyły również sposobu dokumentowania wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »