| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Przyporządkowanie kosztów podatkowych do źródła przychodu (PIT)

Przyporządkowanie kosztów podatkowych do źródła przychodu (PIT)

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych są wszelkiego rodzaju dochody, oprócz dochodów zwolnionych w ustawie z opodatkowania oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w danym okresie. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Obniżenie sumy przychodów z danego źródła może nastąpić tylko o te koszty uzyskania przychodów, które tego źródła dotyczą.

Jeżeli uzyskujemy przychody z najmu lokali i chcemy ustalić dochód z tego źródła, od przychodów odliczymy te koszty uzyskania przychodu, które ponieśliśmy w celu uzyskania przychodu z najmu lub zabezpieczenia albo zachowania tego źródła przychodu.

Zobacz też: Które podatki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów

W przypadku dochodów uzyskiwanych z wielu źródeł (dochód ogólny), przedmiotem opodatkowania jest suma dochodów ze wszystkich źródeł (dochodów cząstkowych).

Uzyskując przychody z działalności gospodarczej oraz przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, podatnik powinien więc oddzielnie określić dochody z tych dwóch źródeł.

Uzyska ten wynik, obniżając sumę przychodów z działalności gospodarczej o koszty uzyskania przychodów poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej i w celu uzyskania przychodów z tego źródła przychodu (dochód z działalności gospodarczej).

Następnie podatnik określi dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, a więc obniży sumę przychodów z tego źródła o koszty podatkowe poniesione w celu uzyskania przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (dochód z działów specjalnych produkcji rolnej).

Uzyskane dochody z poszczególnych źródeł zsumuje uzyskując dochód ogólny.

A zatem przychody uzyskiwane przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych łączą się w źródła, następnie podatnik pomniejsza sumę przychodów z danego źródła o koszty uzyskania przychodów poniesione w celu uzyskania przychodów z tego właśnie źródła uzyskując w ten sposób dochód z danego źródła.

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z kilku źródeł, po określeniu dochodu z każdego z nich, powinien je zsumować.

Zobacz też: Wydatki poniesione przez osobę fizyczną na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako koszt uzyskania przychodów

Z innymi dochodami podatnik nie połączy dochodów uzyskanych w związku z likwidacją działalności gospodarczej, przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, niektórych przychodów uzyskiwanych przez osoby podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (nie płacące w Polsce podatku od wszystkich swoich dochodów albo przychodów), przychodów opodatkowanych ryczałtem.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK