| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Koszty uzyskania przychodów w zryczałtowanej wysokości 50% można zastosować, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego. Można skorzystać z tych kosztów również wtedy, gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu - czyli gdy przejdą one na zleceniodawcę lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Nie budzi wątpliwości, iż nie tylko cytowany przepis, ale także inne postanowienia ustawy nie zawierają żadnych wymagań odnoszących się podstawy prawnej, na mocy której do rozporządzania tymi prawami autorskimi dochodzi. 

Powyższe oznacza, iż aby dana osoba mogła korzystać z 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest spełnienie jedynie dwóch przesłanek; po pierwsze osoba ta powinna tworzyć utwory w rozumieniu prawa autorskiego, a po drugie, wynagrodzenie powinno być przez nią otrzymane z tytułu przeniesienia praw autorskich. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Decyduje przedmiot umowy

Nie jest przy tym istotne, czy podstawą transferu jest umowa o pracę, umowa o dzieło czy też umowa zlecenia. Ważne jest natomiast, aby zawierała ona odpowiednie postanowienia dotyczące przeniesienia praw autorskich przez twórcę. 

Warto przy tym podkreślić, iż w przypadku, w którym pracownik/zleceniobiorca/przyjmujący zamówienie poza pracą twórczą skutkującą powstaniem utworów wykonuje także na rzecz pracodawcy/zleceniodawcy/zamawiającego inne czynności (tj. takie, które nie skutkują powstaniem utworów), dla korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów konieczne jest wyodrębnienie tej części należnego mu wynagrodzenia, która związana jest z przeniesieniem praw autorskich. 

Nie ma także przeszkód, aby zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu były, pod pewnymi warunkami, stosowane przez osoby otrzymujące wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę zawartej z zagranicznym pracodawcą.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wybór przepisów:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 9 pkt 3):
Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Źródło: taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK