| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Jak prawidłowo wykazać koszty uzyskania przychodów w spółce cywilnej?

Jak prawidłowo wykazać koszty uzyskania przychodów w spółce cywilnej?

Tylko wspólnik jako osoba fizyczna może dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodów ze wspólnego źródła przychodów.

Podatnikami podatku dochodowego są tylko osoby fizyczne, a nie zawarta przez nie spółka cywilna, nie będąca przecież na gruncie przepisów podatku dochodowego - odrębnym od wspólników podmiotem.

Wynika stąd, że tylko wspólnik jako osoba fizyczna może dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodów ze wspólnego źródła przychodów.

Artykuł 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jasno stwierdza, że ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych. Żaden przepis ustawy nie mówi o opodatkowaniu dochodu spółki cywilnej, a opodatkowany jest tylko dochód osiągany przez każdego ze wspólników.

Podmiotami podatku są wyłącznie osoby fizyczne a nie zawarta przez te osoby spółka cywilna, nie będąca na gruncie przepisów podatku dochodowego - odrębnym od wspólników podmiotem.

Wynika stąd, że tylko wspólnik jako osoba fizyczna może dokonywać odliczeń kosztów uzyskania przychodów ze wspólnego źródła przychodów (por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 września 2008 R., I SA/Gl 317/08).

Podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych nie są spółki nieposiadające osobowości prawnej, tzn. m.in. spółka cywilna. „ W przypadku spółek cywilnych podatnikiem nie jest spółka, lecz każdy wspólnik indywidualnie, w związku z czym określenie wysokości przychodu, dochodu do opodatkowania oraz należnego podatku dochodowego dokonuje się jedynie dla poszczególnych wspólników.” (por. wyrok NSA z dnia 9 grudnia 1999 r., ISA/Łd 1604/97).

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą i nie podlega wpisaniu do ewidencji działalności gospodarczej. Za przedsiębiorców uznaje się wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osoba prawną, (…) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Te zasady zgodnie z ust. 2 pkt 1 art. 8 ustawy o PIT stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK