| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Kto może skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej (jednorazowej)

Kto może skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej (jednorazowej)

Ta metoda amortyzacji polega na możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych wymienionych w ustawach o podatkach dochodowych poprzez dokonanie ich jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Odpisu dokonuje się od wartości początkowej tych środków trwałych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów (w latach 2009 – 2010 uprawnieni podatnicy mogli wykorzystać podwyższony limit odpisów amortyzacyjnych wynoszący równowartość 100 000 euro).

Komu przysługują jednorazowe odpisy

Metoda jednorazowej (przyśpieszonej) amortyzacji zarówno w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatników podatku dochodowego od osób fizycznych skierowana jest do podatników, którzy:
- posiadają status tzw. małego podatnika
- rozpoczęli działalność w danym roku podatkowym.

„Mały podatnik”

Zgodnie z definicją, którą znajdziemy w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych „małym podatnikiem” jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. 

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.  W 2010 roku małym podatnikiem jest ten, który w 2009 roku uzyskał przychody ze sprzedaży (wraz z podatkiem należnym VAT) nieprzekraczające kwoty 5.067.000 zł.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Podatnik rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym

Druga grupa podatników uprzywilejowanych do skorzystania z jednorazowej amortyzacji to podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Kto nie może stosować jednorazowych odpisów

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik który rozpoczyna w danym roku działalność gospodarczą nie może skorzystać z amortyzacji jednorazowej, jeżeli w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:
- prowadził działalność gospodarczą samodzielnie
- prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej
- małżonek podatnika prowadził taką działalność, a pomiędzy małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Przyśpieszona metoda amortyzacji nie obejmuje również podatników podatku dochodowego od osób prawnych rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:
- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników,
- w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
- przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro.

Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 20, art. 22k ust. 7 i ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 4a pkt 10, art. 16k ust. 7 i ust.11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 1 pkt 1, art. 2 pkt 1 ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK