| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Kto może skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej (jednorazowej)

Kto może skorzystać z amortyzacji przyśpieszonej (jednorazowej)

Ta metoda amortyzacji polega na możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych wymienionych w ustawach o podatkach dochodowych poprzez dokonanie ich jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Odpisu dokonuje się od wartości początkowej tych środków trwałych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów (w latach 2009 – 2010 uprawnieni podatnicy mogli wykorzystać podwyższony limit odpisów amortyzacyjnych wynoszący równowartość 100 000 euro).

Komu przysługują jednorazowe odpisy

Metoda jednorazowej (przyśpieszonej) amortyzacji zarówno w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatników podatku dochodowego od osób fizycznych skierowana jest do podatników, którzy:
- posiadają status tzw. małego podatnika
- rozpoczęli działalność w danym roku podatkowym.

„Mały podatnik”

Zgodnie z definicją, którą znajdziemy w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych „małym podatnikiem” jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro. 

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.  W 2010 roku małym podatnikiem jest ten, który w 2009 roku uzyskał przychody ze sprzedaży (wraz z podatkiem należnym VAT) nieprzekraczające kwoty 5.067.000 zł.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Podatnik rozpoczynający działalność w danym roku podatkowym

Druga grupa podatników uprzywilejowanych do skorzystania z jednorazowej amortyzacji to podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Kto nie może stosować jednorazowych odpisów

W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik który rozpoczyna w danym roku działalność gospodarczą nie może skorzystać z amortyzacji jednorazowej, jeżeli w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia:
- prowadził działalność gospodarczą samodzielnie
- prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej
- małżonek podatnika prowadził taką działalność, a pomiędzy małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Przyśpieszona metoda amortyzacji nie obejmuje również podatników podatku dochodowego od osób prawnych rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:
- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników,
- w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
- przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro.

Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 20, art. 22k ust. 7 i ust. 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 4a pkt 10, art. 16k ust. 7 i ust.11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 1 pkt 1, art. 2 pkt 1 ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK