| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Zasady i warunki skorzystania z przyśpieszonej amortyzacji

Zasady i warunki skorzystania z przyśpieszonej amortyzacji

Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Które środki trwałe możemy poddać tej metodzie

Metodzie tej podlegają środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Podatnik może więc poddać jednorazowej amortyzacji maszyny i urządzenia o charakterze produkcyjnym:
- kotły i maszyny energetyczne, np. silniki spalinowe zasilane gazem,
- maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, np. obrabiarki do metali,
- specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty, np. maszyny, urządzenia i aparaty wiertnicze,
- urządzenia techniczne, np. zbiorniki naziemne, dźwigi,
- środki transportu, np. samochody ciężarowe, motocykle (z wyłączeniem samochodów osobowych)
- narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, np. wyposażenie biurowe, baraki, kioski.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Termin naliczenia odpisów

Amortyzację należy rozpocząć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, lub w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. 

W przypadku wyboru tej metody amortyzacji, podatnik może amortyzować środek trwały jednorazowo w miesiącu innym (późniejszym) niż miesiąc, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W myśl przepisów ustaw podatkowych środki trwałe wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Od następnego roku podatkowego podatnicy mogą natomiast wybrać jedną z metod amortyzacji: liniową (również stawki podwyższone) albo degresywną. Powinni pamiętać, że suma odpisów amortyzacyjnych (również dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów podatkowych) nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

Forma nabycia środka trwałego

Skorzystanie z przyspieszonej amortyzacji nie jest uzależnione od formy nabycia środka trwałego. Podatnik może jednorazowo zamortyzować zarówno środki trwałe nabyte w drodze dziedziczenia, darowizny, wniesione jako aport do spółki lub wytworzone we własnym zakresie. 

Wyjątek dotyczy podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i środków trwałych nabytych nieodpłatnie (za wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli ich nabycie nie spowodowało powstania przychodu). Odpisy od takich środków trwałych nie stanowią kosztów podatkowych.

Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 20, art. 22k ust. 7 – 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 4a pkt 10, art. 16k ust. 7 - 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 1 pkt 1, art. 2 pkt 1, art. 5 ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK