| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Zasady i warunki skorzystania z przyśpieszonej amortyzacji

Zasady i warunki skorzystania z przyśpieszonej amortyzacji

Podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.

Które środki trwałe możemy poddać tej metodzie

Metodzie tej podlegają środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. Podatnik może więc poddać jednorazowej amortyzacji maszyny i urządzenia o charakterze produkcyjnym:
- kotły i maszyny energetyczne, np. silniki spalinowe zasilane gazem,
- maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, np. obrabiarki do metali,
- specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty, np. maszyny, urządzenia i aparaty wiertnicze,
- urządzenia techniczne, np. zbiorniki naziemne, dźwigi,
- środki transportu, np. samochody ciężarowe, motocykle (z wyłączeniem samochodów osobowych)
- narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, np. wyposażenie biurowe, baraki, kioski.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Termin naliczenia odpisów

Amortyzację należy rozpocząć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, lub w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. 

W przypadku wyboru tej metody amortyzacji, podatnik może amortyzować środek trwały jednorazowo w miesiącu innym (późniejszym) niż miesiąc, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W myśl przepisów ustaw podatkowych środki trwałe wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.

Od następnego roku podatkowego podatnicy mogą natomiast wybrać jedną z metod amortyzacji: liniową (również stawki podwyższone) albo degresywną. Powinni pamiętać, że suma odpisów amortyzacyjnych (również dokonanych w pierwszym roku podatkowym oraz niezaliczonych do kosztów podatkowych) nie może przekroczyć wartości początkowej tych środków trwałych.

Forma nabycia środka trwałego

Skorzystanie z przyspieszonej amortyzacji nie jest uzależnione od formy nabycia środka trwałego. Podatnik może jednorazowo zamortyzować zarówno środki trwałe nabyte w drodze dziedziczenia, darowizny, wniesione jako aport do spółki lub wytworzone we własnym zakresie. 

Wyjątek dotyczy podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i środków trwałych nabytych nieodpłatnie (za wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli ich nabycie nie spowodowało powstania przychodu). Odpisy od takich środków trwałych nie stanowią kosztów podatkowych.

Podstawa prawna:
- art. 5a pkt 20, art. 22k ust. 7 – 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- art. 4a pkt 10, art. 16k ust. 7 - 13 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 1 pkt 1, art. 2 pkt 1, art. 5 ustawy z 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK