| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową

W którym miesiącu przeprowadzić amortyzację jednorazową

Amortyzacja jednorazowa jest dużą korzyścią dla przedsiębiorców. Co prawda nie mogą z niej skorzystać wszyscy podatnicy. Prawo to mają podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w roku dokonania odpisu amortyzacyjnego oraz tzw. „mali podatnicy”.

Jednorazowych odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Istnienie limit odpisów amortyzacyjnych – 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Przy czym limit 50 000 euro został w 2009 r. i w 2010 r. podniesiony do 100 000 euro. Podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Limity jednorazowej amortyzacji

Mały podatnik 2011 / 2012

Jak w praktyce stosować zwrot „nie wcześniej niż w miesiącu wprowadzenia do ewidencji”?

Organy podatkowe interpretują tą zasadę amortyzacji jednorazowej w ten sposób, że podatnik może swobodnie wybrać miesiąc przeprowadzenia amortyzacji jednorazowej w roku wprowadzenia środka trwałego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Mały podatnik nabył w kwietniu 2010 r. ciągnik (symbol KŚT 746 w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych). Cena nabycia 146 000 zł. Podatnik wprowadził ciągnik do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w kwietniu 2010 r. i od tego miesiąca używał. W okresie maj-czerwiec 2010 r. podatnik planował starać się w banku o odnowienie linii kredytowej. Przedsiębiorca nie chciał w czasie rozmów z bankiem wykazywać miesięcznej straty podatkowej. Dlatego zaplanował, że jednorazowy odpis amortyzacyjny 146 000 zł przeprowadzi w grudniu 2010 r. 

Polecamy: Jednorazowa amortyzacja do 50 tys. euro rocznie

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK