| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Jednorazowa amortyzacja jachtu

Jednorazowa amortyzacja jachtu

Czy możliwe jest zastosowanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla jachtu? Czy w przypadku kupna używanego jachtu można wybrać amortyzacji według indywidualnych stawek amortyzacji?

Tak, jest możliwa taka amortyzacja w przypadku jachtu. Podstawowe warunki to:
1) posiadanie statusu małego podatnika albo podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą,
2) uwzględnienia rygorów pomocy de minimis,
3) zachowania limitu rocznego odpisu amortyzacji w ramach jednorazowej amortyzacji w kwocie 50 000 euro (w latach 2009 r. i w 2010 r. 100 000 euro).

Kluczowe dla przeprowadzenia amortyzacji jednorazowej jest zakwalifikowanie środka trwałego jako należącego do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (z wyłączeniem samochodów osobowych). Jachty spełniają ten warunek (zob. podgrupę 77 KŚT).

Jachty oczywiście można amortyzować według innych metod amortyzacji. Np. według zasad dla środków trwałych używanych sezonowo. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w okresie wykorzystywania jachtu przez firmę. Wysokość odpisu miesięcznego ustala się przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych przez liczbę miesięcy w sezonie albo przez 12 miesięcy w roku.

Mały podatnik 2011 / 2012

Limit jednorazowej amortyzacji w 2011 r. i w 2012 r.

Jest też możliwa amortyzacja jachtu jako używanego środka trwałego. Potwierdził to 7 marca 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku (PF/415-1 S.S./II/05). Interpretacje otrzymał podatnik, który zakupił 14-letni jacht w celu świadczenia usług turystycznych. Dla jachtu jako środka transportu chciał ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną, przy okresie amortyzacji 30 miesięcy. Przy czym jacht uznaje się za używany, jeżeli podatnik udowodni, że przed nabyciem był on używany co najmniej przez okres 6 miesięcy.

Wydatki na zakup tego typu aktywów jak jachty przez firmy są często uznawane przez organy podatkowe za wydatki o charakterze reprezentacyjnym, co wyklucza ich zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK